Log In

Budowa nowej gazowej jednostki w Elektrociepłowni Bydgoszcz wchodzi w nowy etap

W Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, trwa budowa nowego, niskoemisyjnego źródła ciepła. W ramach realizowanej inwestycji, 5 kwietnia br., na plac budowy dostarczony został gazowy kocioł wodny o mocy 38 MWt. Jest to jeden z najważniejszych elementów budowanej inwestycji, która zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców. Wpłynie także na poprawę jakości powietrza w regionie. 

Prace na budowie przebiegają zgodnie z harmonogramem. Planowany termin zakończenia inwestycji to 2025 rok. Zaawansowanie prac nad inwestycją osiągnęło już 45 proc., a zaawansowanie prac budowlanych przekroczyło na koniec marca 75 proc.

W ostatnim czasie na teren nowobudowanej jednostki gazowej dotarł transport ogromnego kotła o mocy 38 MWt. Urządzenie przemierzyło ponad 1000 kilometrów i transportowane było drogą rzeczną z Venlo do portu w Rotterdamie, morską z Rotterdamu do portu w Gdańsku, ponownie drogą rzeczną do ujścia Wisły przy moście fordońskim, a następnie drogą lądową ulicami Bydgoszczy. Skład, który transportował kocioł drogą lądową przez 15 km mierzył blisko 38 metrów. Było to duże wyzwanie logistyczne, ponieważ waga kotła wynosiła blisko 80 ton, długość ponad 10 metrów, przy szerokości prawie 5 metrów. Przedsięwzięcie to było możliwe wyłącznie w nocy, tak aby nie zakłócać mieszkańcom dostępności przejazdu ulicami miasta. Dodatkowo, konkretne trasy przejazdów wymagały uzyskania szeregu zezwoleń dla przejazdów gabarytowych w określony dzień i godzinę oraz opracowania specjalnych projektów przejazdu. 5 kwietnia br. do bydgoskiej elektrociepłowni dotarła również wytwornica pary o mocy 12,5 MW.

Budowa nowej jednostki gazowej w Bydgoszczy to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców. Powstaje ona w głównej jednostce wytwórczej należącej do bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła – Elektrociepłowni Bydgoszcz II. Pod koniec 2022 roku została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, a także wydano uprawomocnioną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych.

Umowa obejmuje projekt i realizację w formule „pod klucz” usług i dostaw, mających na celu zabudowę pięciu agregatów kogeneracyjnych opartych na silnikach gazowych o mocy łącznej 52,6 MWe i 50,8 MWt oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt. Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych, w tym przede wszystkim wprowadzenie gazu do miksu paliwowego, zapewni optymalną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła. Nowa jednostka wytwórcza w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe. 

Głównym realizatorem budowy jest Konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px