PGE Energia Odnawialna zbuduje na górze Żar – obok należącej do spółki farmy fotowoltaicznej – magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności 750 kWh. Będzie to instalacja demonstracyjna służąca realizacji projektu badawczo-rozwojowego – „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych”.
Celem projektu, który zostanie dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest opracowanie modelu świadczenia usług systemowych służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych o ogniwa litowo-jonowe.
Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na potrzeby rynku energii elektrycznej. Obecnie można zaobserwować stały wzrost zainstalowanej mocy niestabilnych źródeł energii (energetyka wiatrowa, słoneczna), co wymaga opracowania nowych metod stabilizacji pracy sieci elektrycznych, a w szczególności sieci średniego napięcia.
Dlatego, aby obniżyć straty energii oraz koszty z tym związane stabilizacja pracy sieci powinna być realizowana jak najbliżej niestabilnych źródeł energii oraz dostosowywać się automatycznie do lokalnych warunków panujących w sieci.
Magazyn energii, wraz z zaawansowanym układem sterowania będzie zapewniał możliwość świadczenia usług systemowych dostosowanych do wymagań użytkownika.
Projekt zakłada również opracowanie modelu rozliczeń z operatorami systemu dystrybucyjnego (OSD), pozwalających na skuteczne świadczenie tego typu usług.
Realizacja projektu badawczo-rozwojowego – „Magazyn energii adaptujący farmę PV do pracy w inteligentnych sieciach elektroenergetycznych” potrwa do końca lutego 2021 r.