– Rozwój kogeneracji w polskich miastach bezpoÅ›rednio wpÅ‚ynie na jakość dostarczanego ciepÅ‚a. W konsekwencji to dobra droga do czystszego powietrza – powiedziaÅ‚ wiceminister energii Tomasz DÄ…browski podczas konferencji „Kogeneracja – czyste powietrze dla miast – jak PaÅ„stwo wspiera rozwój kogeneracji? Debata, zorganizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem ElektrociepÅ‚owni Zawodowych, odbyÅ‚a siÄ™ 15 października 2018 roku w Warszawie.
Zdaniem wiceministra Tomasza Dąbrowskiego nowy mechanizm wsparcia dla energii z wysokosprawnej kogeneracji ma zapewnić stymulowanie budowy nowych jednostek i utrzymanie produkcji energii w już istniejących. – Jednym z celów wdrożenia nowego mechanizmu jest konieczność poprawy jakości powietrza w miastach, która może zostać zapewniona poprzez rozwój ciepłownictwa systemowego opartego na jak najmniej emisyjnych źródłach – powiedział. Podkreślił również, jak istotne znaczenie ma ta kwestia dla samorządów, do których należy większość aktywów ciepłowniczych, w szczególności w małych miejscowościach.
Minister Dąbrowski odwołał się także do projektu ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, która przewiduje możliwość budowy w wyniku wygrania aukcji oraz naborów przewidzianych na lata 2019-2028 – ponad 5 GW mocy wytwórczych kogeneracji. – W połączeniu ze skutecznym wydatkowaniem środków krajowych i unijnych na budowę i modernizację sieci ciepłowniczych oraz przyłączaniem do nich nowych odbiorców można spodziewać się faktycznej poprawy jakości powietrza w miastach – dodał.
Obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską w ramach procesu prenotyfikacji nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej z kogeneracji. Wejdzie on w życie 1 stycznia 2019 roku, a pierwsze aukcje i nabory zostaną przeprowadzone w drugiej połowie 2019 roku.
Uczestnicy spotkania dyskutowali o roli kogeneracji w polityce energetyczno-klimatycznej Polski i Unii Europejskiej oraz skutecznym wykorzystaniu potencjału rozwojowego kogeneracji do eliminowania niskiej emisji w miastach. Podkreślono , że produkcja energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji jest procesem umożliwiającym znaczne podniesienie efektywności wykorzystania nośników energii, a jednostki kogeneracji bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo dostaw do krajowego systemu elektroenergetycznego i systemów ciepłowniczych.