Log In

Coraz bliżej celu na głębokości 1340 M

W Kwielicach k. Polkowic (woj. dolnośląskie) od 2010 r. budowany jest przez PeBeKa SA szyb GG-1. Umożliwi on dostęp do pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m. Budowa będzie zakończona w 2019 r. Zamontowanie ostatniego pierścienia tubingowego w szybie na początku lutego oraz zabudowanie nowoczesnego systemu odwadniania umożliwiły kolejną fazę inwestycji – dalsze głębienie GG-1, tym razem w obudowie betonowej.

Złoża rudy występują w strefie poniżej poziomu 1200 m, na północ od obecnie eksploatowanych pokładów w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I i II. Dostęp do tych zasobów zabezpieczy ciągłość wydobycia rud miedzi na wiele lat. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1 to głębokość – około 1340 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 m. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa jest generalnym wykonawcą całej inwestycji.

Do zabudowy pierwszego odcinka GG-1 pracownicy PeBeKa użyli 466 żeliwnych pierścieni tubingowych (jeden taki pierścień tubingowy zwiększa głębokość szybu o 1,5 m) . Zabezpieczają one szyb od głębokości 9,9 metra do poziomu 710,3 metra. To najbardziej narażony na zalanie obszar szybu przechodzący przez zawodnione trzeciorzędowe piaski i zawodnione warstwy piaskowca.

– Kolejne segmenty pierścieni były skręcane najpierw ze sobą na połączeniach pionowych, a później na połączeniu poziomym przymocowywane były do poprzedniego pierścienia. Ostatecznie pomiędzy elementami nie pozostają nawet milimetrowe prześwity – wyjaśnia Tadeusz Rutkowski, nadsztygar górniczy KRG Szyby.

Ostatni pierścień tubingowy zamontowano na początku lutego. Przez kolejne miesiące szyb będzie się powoli rozmrażał, a pomiędzy pierścieniami tubingowymi mogą pojawiać się wycieki wody, które będą uszczelniane przy pomocy cementu i środków chemicznych.

Dla pełnej ochrony GG-1 przed wodą w szybie zamontowano nowoczesny system odwadniania. Ostatni raz tego typu rozwiązanie realizowane było w szybie SG-2 ponad dwadzieścia lat temu. Instalację zaprojektowano tak, aby wyprowadzała wodę na powierzchnię, ponieważ pod szybem brak jest wyrobisk, do których można byłoby odprowadzać wodę.

To z technicznego punktu widzenia było dużym przedsięwzięciem.

Zabudowano w szybie cztery konstrukcje stalowe pomostów ze zbiornikami i pompami, 600 wsporników kablowych, 1600 uchwytów kablowych, ponad 4 kilometry kabli zasilających i 3,5 kilometra kabli sterowniczych. Zamontowano także armaturę dodatkową – zawory i klapy zwrotnych czujników. Wraz z postępem prac przy dalszym głębieniu szybu GG-1 w obudowie betonowej dobudowywane będą dalsze elementy systemu odwadniania, aż do planowanej głębokości szybu – 1340 m.

– Zabudowanie ostatniego pierścienia tubingowego na głębokości 710 metrów oraz zamontowanie instalacji odwadniającej to ważne wydarzenie – podkreśla Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa SA. – Oznacza, że wydrążyliśmy ponad połowę planowanej głębokości GG-1 i odpowiednio zabezpieczyliśmy szyb przed wodą. Rozpoczynamy teraz kolejny etap inwestycji. Wyszliśmy już z warstwy mrożenia i dalsze głębienie odbywać się będzie z wykorzystaniem technologii obudowy betonowej. Najbardziej cieszy nas jednak fakt, że drążenie GG-1 przebiega zgodnie z planem.

Szyb GG-1, którego budowa ruszyła latem 2010 r., zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości około pół kilometra na północny zachód od centrum Kwielic. Samo głębienie rozpoczęto w grudniu 2013 r. To 31. szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź, która umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi.

PeBeKa to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Buduje obiekty podziemne i powierzchniowe na dla górnictwa, transportu i komunikacji, przemysłu, a od niedawna również w branży związanej z ochroną środowiska.

Warsaw

Banner 468 x 60 px