Log In

EPH nabywa aktywa Vattenfalla

Komisja Europejska zatwierdziła nabycie niemieckich aktywów Vattenfalla przez konsorcjum składające się z czeskiej grupy EPH (Energetický a průmyslový holding) oraz jej finansowego partnera PPF Investments Ltd – poinformowała Małgorzata Bajer, dyrektor ds. komunikacji i PR w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.

„Działalność Vattenfalla jest drugą co do wielkości działalnością w obszarze wydobycia węgla brunatnego w Niemczech (Brandenburgia i Saksonia)”. Obejmuje kopalnie odkrywkowe Jänschwalde, Welzow-Süd, Nochten i Reichwalde, a także elektrownie Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg oraz jeden blok Lippendorf w Mitteldeutsche Braunkohlerevier. Moc zainstalowana aktywów wynosi 8000 MW, a zatrudnienie kształtuje się na poziomie 7500 pracowników. Zamknięcie transakcji ma nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.

EPH jest zintegrowaną grupą posiadającą swoje aktywa w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii oraz na Węgrzech. W Polsce EPH jest właścicielem kopalni węgla kamiennego PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

„Swoją działalność prowadzi głównie w dwóch obszarach wytwarzanie ciepła i energii, przesyłu gazu ziemnego, jego dystrybucji oraz dostaw. W całości grupa jest spółką prywatną zarządzaną przez dwie osoby posiadające większość udziałów. Daniel Křetínský jest właścicielem i ma 37.167 proc. udziałów w EPH, podobnie jak Patrik Tkáč z 37.167 proc. akcji. Mniejszościowe udziały należą do prywatnych podmiotów, które nie posiadają więcej niż 10 proc. udziałów” – czytamy w komunikacie EPH.

Warsaw

Banner 468 x 60 px