Log In

Mitsubishi Motors dołącza do Aliansu Renault-Nissan

* MMC otrzyma strategiczne, operacyjne i kadrowe wsparcie od Nissana
* Otworzy to dla MMC drogę do działań mających na celu zwiększenie rentowności działań i zyskowności akcji
* Carlos Ghosn, prezes i dyrektor zarządzający Nissana, mianowany prezesem-elektem MMC
* Nowe stanowisko Dyrektora ds. Kontroli Globalnego Ryzyka

Oto link do dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem Osamu Masuko i Carlosa Ghosn’a: Konferencja prasowa z udziałem Osamu Masuko i Carlosa Ghosn’a

Tokio, 20 października 2016 – firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) ogłosiła, iż Nissan Motor Co., Ltd. (Nissan) został największym udziałowcem firmy, po nabyciu 34 procent akcji MMC za kwotę 237 miliardów jenów japońskich.

W ramach strategicznej inwestycji Nissana, firma MMC zostanie pełnoprawnym członkiem liczącego 17 lat globalnego aliansu Nissana i Renault, co – dzięki efektowi synergii – pozwoli na zwiększenie rentowności działań i zyskowności akcji.

Carlos Ghosn, Prezes i Dyrektor Zarządzający Nissana, otrzymał nominację na stanowisko Prezesa Zarządu. Do Ghosna dołączy trzech innych nominowanych dyrektorów Nissana, w tym Mitsuhiko Yamashita, były wiceprezes wykonawczy ds. badań i rozwoju Nissana, który zasilił w tym roku szeregi MMC, jako dyrektor ds. rozwoju. Wśród nominowanych znalazł się również Hitoshi Kawaguchi, dyrektor Nissana ds. zrównoważonego rozwoju i szef do spraw zagranicznych, a także Hiroshi Karube, globalny kontroler Nissana i globalny zarządca aktywów.

Prezydent i Dyrektor Zarządzający MMC, Osamu Masuko, polecił, aby Nissan wyznaczył też pracownika wyższego szczebla kierowniczego, który dołączy do komitetu wykonawczego firmy, przyczyniając się do umocnienia kadry zarządzającej MMC. Trevor Mann, obecnie pełniący funkcję Dyrektora ds. Efektywności w firmie Nissan, zostanie Dyrektorem ds. Operacyjnych MMC.

„Cieszę się, że Nissan wyraził chęć zapewnienia nam strategicznego, operacyjnego i kadrowego wsparcia, jako nasz nowy, główny udziałowiec,” powiedział Masuko. „Wspierając nasz Zarząd i naszą kadrę managerską, Nissan pomoże nam odbudować zaufanie klientów do naszej firmy i zmaksymalizować przyszłe synergie wynikające ze współpracy.”

MMC wyznaczy nowe stanowisko dyrektora ds. kontroli globalnego ryzyka odpowiadającego bezpośrednio przed dyrektorem zarządzającym, który będzie nadzorował mechanizm kontroli przestrzegania przepisów i kontroli ryzyka. Nowy dyrektor będzie regularnie składał zarządowi raporty dotyczące działań zmierzających do umocnienia systemu kontroli w MMC.

Trzej najwięksi akcjonariusze instytucjonalni w MMC – Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation i The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ – ciepło przyjęli inwestycję Nissana i zaoferowali wsparcie w wyznaczaniu członków zarządu. Co istotne, ci trzej akcjonariusze instytucjonalni Mitsubishi zachowają wraz z Nissanem ponad 51 procent kapitału akcyjnego.

Nissan i MMC rozpoczną współpracę nad zakrojonym na szeroką skalę programem synergii w oparciu o pięcioletni alians tych dwóch firm w zakresie samochodów typu minicar.

Dwie firmy zidentyfikowały wiele ważnych obszarów synergii na takich polach, jak:

– redukcja kosztów w zakresie wspólnych zakupów
– lepsze wykorzystanie obecnych lokalizacji w działaniach podejmowanych na całym świecie
– wspólne wykorzystanie fabryk
– wspólne płyty podłogowe dla samochodów
– współdzielenie technologii
– współpraca na wschodzących i rozwiniętych rynkach; oraz
– wykorzystanie firmy Nissan Sales Finance Company na rzecz klientów MMC na wszystkich rynkach, na których będzie to korzystne dla obu stron.

Szacuje się, że partnerstwo wygeneruje znaczące efekty synergii dla MMC, odpowiadające wzrostowi zysku operacyjnego o 1 punkt procentowy w roku podatkowym 2017, o 2 punkty procentowe w roku podatkowym 2018 i o ponad 2 punkty procentowe w roku podatkowym 2019. Zakładane synergie mają również zwiększyć wskaźnik zyskowności akcji MMC w roku podatkowym 2017 o 12 jenów na akcji i o 20 jenów na akcji w roku podatkowym 2018.

Ghosn powiedział: „Rozszerzony Alians stworzy jedną z największych motoryzacyjnych grup na świecie, generującą sprzedaż na poziomie 10 milionów sztuk w roku podatkowym 2016. Rozpoczęcie współpracy z firmą Mitsubishi Motors zasili Alians, który już od 17 lat wykazuje ducha przedsiębiorczości i współpracy kadrowej. Jestem przekonany, że wyjdzie to na dobre wszystkim udziałowcom.”

Warsaw

Banner 468 x 60 px