Log In

Minister o planach budowy nowych kopalń

Ministerstwo Energii chce, by w 2019 roku ogłoszony został przetarg na budowę nowej kopalni węgla, a drugiej najpóźniej trzy lata później – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

– Musimy rozpocząć budowę jednej nowej kopalni w Polsce i, wstępnie patrząc, ogłosić rozpoczęcie takiego przetargu na budowę w 2019 roku, a drugiej najpóźniej w 2022 roku – powiedział minister podczas konferencji prasowej w Ostrołęce.

Wskazał, że jest to konieczne, aby utrzymać w Polsce poziom wydobycia na odpowiednim poziomie dla funkcjonowania nowych bloków energetycznych (Ostrołęka, Kozienice, Opole, Jaworzno) i bloków modernizowanych. Ocenił, że wydobycie z obecnie funkcjonujących kopalń jest za drogie.

Minister przypomniał, że rząd wynegocjował niedawno w Brukseli pieniądze w ramach notyfikacji programu pomocowego dla górnictwa.

– Gdyby doszło do spięcia na Śląsku i blokady restrukturyzacji, to pomoc publiczna udzielana we wcześniejszych latach musiałaby być zwracana i byłyby kary. (…) Decyzja na Śląsku umożliwia utrzymanie górnictwa w dłuższej perspektywie niż gdybyśmy zdecydowali się na rezygnację z pomocy publicznej i wydobywanie węgla w starych kopalniach – powiedział minister.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px