Log In

Udział premiera Mateusza Morawieckiego w Körber Global Leaders Dialogue

Przebywający dziś z wizytą w Berlinie premier Mateusz Morawiecki wziął dziś udział w dyskusji w Fundacji Körbera pt. „W pogoni za przyszłością Europy. Między tożsamością polską a niemiecką”.

Podczas wykładu szef polskiego rządu podzielił się swoim spojrzeniem na stosunki polsko-niemieckie i politykę europejską i podkreślał, iż polsko-niemieckie stosunki polityczne, gospodarcze i społeczne są istotne i złożone oraz że Polska i Niemcy współpracują ze sobą jako partnerzy strategiczni, sąsiedzi oraz ważne państwa członkowskie UE i NATO. Podkreślił, że przyszłość UE powinna się opierać na czterech elementach: „smarter,  safer, stronger, more solidarity based”.  Podkreślał, że potrzeba jest nowego międzynarodowego porozumienia odpowiadającego na wyzwania tworzone przez nowe modele biznesowe oraz nierówności społeczne.

Premier zaznaczył, że nawet stojąc przy różnych stanowiskach dotyczących pewnych konkretnych kwestii, nie różnimy się pod względem podstawowych wartości naszego europejskiego domu, takich jak przywiązanie do wolności, demokracji, równości, rządów prawa, niedyskryminacji i poszanowania praw człowieka. Mówił, że prawdziwe partnerstwo może opierać się wyłącznie na prawdzie historycznej.

Szef polskiego rządu przypomniał, że wolumen obrotu wyniósł w 2017 ok. 100 miliardów EUR i wciąż rośnie. Ponad 700 tysięcy Polaków i jeszcze większa liczba osób mających podwójne obywatelstwo polsko-niemieckie mieszka w Niemczech. Zaznaczył, że dialog polityczny między oboma krajami jest stabilny i intensywny, a regularne konsultacje międzyrządowe, wiele dwustronnych wizyt na wysokim szczeblu, rozwinięta współpraca parlamentarna, liczne spotkania ministerialne i ekspertów pogłębiają nasze strategiczne więzi.

Fundacja Körbera ma swoją siedzibę w Hamburgu i Berlinie prowadzi liczne projekty dotyczące wyzwań współczesnego świata.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px