Log In

Umowa na nowe autobusy elektryczne dla Ostrowa Wlkp. podpisana

Miejski Zakład Komunikacji z Ostrowa Wielkopolskiego podpisał w piątek 6 kwietnia z firmą Ursus Bus umowę na zakup sześciu nowych niskopodłogowych autobusów elektrycznych.

Wartość podpisanej umowy wynosi 15,35 mln zł, z czego aż 85 proc., czyli ponad 13 mln złotych to pozyskana przez Ostrów Wielkopolski dotacja unijna.

Zakup elektrycznych autobusów jest tylko częścią szerszego projektu elektromobilności w Ostrowie i ofensywy energetycznej miasta. Autobusy elektryczne zasilane będą energią wytwarzaną przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy. Takie rozwiązanie działa już w przypadku czterech pierwszych ostrowskich „elektryków”.

Władze miasta podkreślają, że w skali roku przy czterech pierwszych autobusach elektrycznych w ten sposób około 0,5 mln złotych pozostanie w Ostrowie, w miejskim sektorze komunalnym. Docelowo przy ładowaniu kolejnych sześciu autobusów własną energią może to być nawet ponad 1 mln złotych rocznie pozostawiony na ostrowskim rynku gospodarczym.

– Nowe autobusy swoim wyposażeniem nie będą różnić się od elektrycznych Solarisów, które od ubiegłego roku jeżdżą po ostrowskich ulicach. Każdy 12-metrowy pojazd będzie miał 24 miejsca siedzące i mógł łącznie przewozić 75 pasażerów. Autobusy mają być napędzane silnikiem elektrycznym o mocy co najmniej 160 kW, a dodatkowo będą doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną podczas hamowania – wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Zakup sześciu nowych autobusów elektrycznych jest częścią projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. Całkowita wartość inwestycji to prawie 42,6 mln zł, dofinansowanie z pieniędzy unijnych wynosi prawie 31,8 mln zł.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px