Log In

Orlen chce mieć sto procent udziałów w Unipetrolu

Rada nadzorcza PKN Orlen wyraziła zgodę na nabycie przez płocki koncern pozostałych akcji spółki z jego grupy – Unipetrol, reprezentujących ok. 5,97 proc. kapitału zakładowego. Do finalizacji transakcji niezbędna będzie m.in. zgoda Czeskiego Banku Narodowego (CNB).

PKN Orlen ma 94,03 proc. udziałów w akcjonariacie Unipetrolu, który wraz ze swą grupą jest największym w Czechach podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej. „Wykup pozostałych mniejszościowych akcjonariuszy będzie przeprowadzany z zamiarem wycofania akcji Unipetrol z obrotu na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych” – oznajmił we wtorek płocki koncern.

Jak zapowiedział we wtorek PKN Orlen, zamierza on zaoferować w wykupie cenę 380 CZK za jedną akcję i tym samym utrzymać poziom cenowy z wezwania na akcje Unipetrolu z grudnia 2017 r., na które pozytywnie odpowiedzieli akcjonariusze posiadający w czeskiej spółce ponad 31 proc.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że obecna decyzja o wykupie pozostałych akcji „otwiera drogę do osiągnięcia pełnej kontroli nad istotną spółką w portfolio grupy Orlen, jaką jest Unipetrol”. – To dopiero początek finalizowania całego procesu. Na obecnym etapie jest on zależny od pozytywnej decyzji Czeskiego Banku Narodowego, do którego trafi nasz wniosek dotyczący wykupu pozostałych akcji. Zakładamy, że ostateczne rozliczenie transakcji mogłoby nastąpić w czwartym kwartale 2018 r. – dodał szef płockiego koncernu, cytowany w komunikacie spółki.

PKN Orlen przypomniał, że w skład Unipetrolu wchodzą rafinerie w Litvinowie i Kralupach – jedyne w Czechach, największa w tym kraju sieć stacji paliw Benzina – 400 placówek oraz spółka Spolana, jedyny producent PCW i kaprolaktamu na tym rynku. „Bardzo istotna jest część petrochemiczna firmy zlokalizowana w Litvinowie, gdzie obecnie realizowana jest największa w historii Czech inwestycja petrochemiczna, w instalację do produkcji polietylenu” – zaznaczył płocki koncern.

W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji Unipetrolu. W grudniu 2017 r. w ramach ogłoszonego wówczas dobrowolnego wezwania na wykup akcji czeskiej spółki, płocki koncern oferował po 380 CZK za każdą akcję, czyli cenę zbliżoną do aktualnego wtedy kursu giełdowego. Ostatecznie, jak informował PKN Orlen, w transakcji rozliczono 826 zleceń sprzedaży od osób fizycznych, będących akcjonariuszami Unipetrolu oraz 126 zleceń od osób prawnych, które łącznie stanowiły ok. 31,04 proc. udziałów w czeskiej spółce.

Płatności na rzecz akcjonariuszy, którzy odpowiedzieli na wcześniejsze wezwanie płockiego koncernu na wykup akcji Unipetrolu, płocki koncern zrealizował z końcem lutego tego roku. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł. W ten sposób PKN Orlen zapewnił sobie ponad 94,03 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

PKN Orlen argumentował wcześniej, że wzmocnienie jego pozycji w akcjonariacie największego w Czechach koncernu rafineryjno-petrochemicznego „jest zgodne ze strategią koncernu, zakładającą m.in. integrację aktywów rafineryjnych, wydłużenie łańcucha wartości w petrochemii oraz rozwój sieci detalicznej”. Podkreślał też, iż powiększenie pakietu akcji Unipetrolu pozwoli m.in. na „efektywniejsze wykorzystywanie synergii w ramach grupy Orlen i umocnienie jej pozycji konkurencyjnej”.

Ogłaszając w grudniu 2017 r. wezwanie do sprzedaży wszystkich akcji Unipetrolu, płocki koncern zapowiadał, że oferta dojdzie do skutku pod warunkiem osiągnięcia co najmniej 90 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki. Podawał także wówczas, że dojście do poziomu 100 proc. może kosztować 4,2 mld zł.

W 2016 r. Unipetrol rozpoczął w Chempark Zaluzi, największym zakładzie chemicznym w Czechach, budowę nowej instalacji polietylenu PE3 o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie. Łączny koszt inwestycji szacowany jest na 8,5 mld CZK. Realizacja tego projektu ma wzmocnić pozycję grupy PKN Orlen na rynku chemicznym i petrochemicznym w Europie Środkowej. Nowy kompleks, który ma być uruchomiony w 2018 r., będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Wykonawcą inwestycji jest Technip.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Warsaw

Banner 468 x 60 px