Log In

Amerykanie planują produkcję nowego paliwa jądrowego

Przedstawiciele firmy X-energy odbyli pierwsze publiczne spotkanie z personelem amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (US Nuclear Regulatory Commission – NRC) aby omówić projekt budowy zakładów produkcji paliwa TRISO-X.

 

Celem spotkania, które odbyło się 24 sierpnia 2018 r. było zapoznanie ekspertów NRC i opinii publicznej z procesem produkcji paliwa TRISO-X i omówienie planu przygotowania wniosku o wydanie zgody na budowę zakładów produkcji tego paliwa.

X-energy złożyła do NRC w dniu 8 sierpnia Regulatory Engagement Plan, w którym określiła zakres zaangażowania się w budowę zakładów i zagadnienia związane z technologią paliwa TRISO-X.

Dr Pete Pappano, wicedyrektor X-energy ds. produkcji paliwa stwierdził, że zaawansowane reaktory jądrowe są przyszłością energetyki jądrowej.
Dostępność paliwa z nisko wzbogaconego uranu o stopniu wzbogacenia powyżej 5 proc. (high assay low-enriched uranium – HALEU) i uruchomienie linii produkcyjnej takiego paliwa w Stanach Zjednoczonych są krytycznymi elementami dla wdrożenia zaawansowanego reaktora opracowywanego przez firmę X-energy. Nowe zakłady będą produkować paliwo przeznaczone dla takich zaawansowanych reaktorów, a także mogą wytwarzać paliwo o zwiększonej odporności na awarie (accident-tolerant fuel – ATF) dla floty działajacych lekkowodnych reaktorów energetycznych.

Paliwo TRISO (tristructural-isotropic) zbudowane jest z jądra z mieszaniny tlenku i węglika uranu otoczonego warstwami spieczonego węgla i węglika krzemu. Występuje w formie cylindrów lub kul i stosowane jest w reaktorach wysokotemperaturowych chłodzonych gazem.

Firma X-energy, z siedzibą w Maryland obecnie opracowuje projekt modułowego reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem z rdzeniem usypanym (pebble bed high temperature gas cooled reactor) Xe-100 o mocy 75 MWe (200 MWt), który ma zostać ukończony do roku 2030. Na ten cel X-energy otrzymuje wsparcie finansowe ze strony Departamentu Energii (DOE).

X-energy , CIRE.PL
Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px