Log In

Arabia Saudyjska planuje utworzyć centrum badań jądrowych wspólnie z Koreą Płd.

Korea Południowa zamierza zbudować wspólne centrum badań nad energią jądrową w Arabii Saudyjskiej, poinformowało południowokoreańskie Ministerstwo Nauki i Technologii 14 maja br.
Projekt ma na celu pogłębienie współpracy w pracach badawczo-rozwojowych w dziedzinie energii jądrowej między dwoma krajami, podała agencja informacyjna Yonhap. Umowa międzyrządowa o utworzeniu centrum badań jądrowych ma zostać podpisana po zakończeniu procedur administracyjnych.

Koreańskie ministerstwo poinformowało, że prowadziło rozmowy na temat utworzenia centrum z saudyjskimi urzędnikami na marginesie trzeciego posiedzenia Wspólnego Komitetu Jądrowego Korei i Arabii Saudyjskiej. Porozumienie zostało zawarte w oparciu o wyniki przedsięwzięcia inżynieryjnego realizowanego przez obie strony w latach 2015-2018, na które przeznaczono 130 mln$. W ramach tego projektu nastąpiła szeroka wymiana ekspertów i doświadczeń uzyskanych w ramach realizacji południowokoreańskiego programu zaawansowanego małego reaktora modułowego typu SMART (System-Integrated Modular Advanced Reactor) o mocy 100 MWe. Arabia Saudyjska i Korea Południowa uzgodniły zasady współpracy technicznej w celu wsparcia budowy i licencjonowania małego reaktora jądrowego oraz rozwoju następnej generacji reaktorów SMART. Reaktor modułowy jest urządzeniem wielofunkcyjnym opracowanym przez Koreański Instytut Badań Energii Atomowej i został zaprojektowany specjalnie na eksport do krajów, w których występuje zapotrzebowanie na małe i średnie reaktory jądrowe do różnych celów (np. do odsalania wody). Może on zasilać w energię elektryczną miasto zamieszkiwane przez 100 000 mieszkańców oraz jednocześnie dostarczać 40 000 ton dziennie świeżej wody do picia. NEInt , CIRE.PL

Warsaw

Banner 468 x 60 px