Log In

Gdynia. PKP uruchomiły na dworcu stację ładowania pojazdów elektrycznych

Polskie Koleje Państwowe uruchomiły przy dworcu kolejowym Gdynia Główna stację ładowania pojazdów elektrycznych ecoMOTO. To dziewiąty dworzec w Polsce, gdzie oferowana jest taka usługa – podał w środę wydział prasowy PKP.
Projekt na rzecz rozwoju elektromobilności poprzez udostępnianie stacji ładowania pojazdów elektrycznych PKP realizuje przy współpracy z Kolejowymi Zakładami Łączności Bydgoszcz. Przyłącza i oprzyrządowanie wykonuje spółka PKP Telkol.

W komunikacie prasowym podkreślono, że stacja ecoMOTO to autorski projekt spółek Grupy PKP.

„Poprzez jej montaż możliwe jest zwiększenie dostępności miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych i tym samym poszerzenie wachlarza usług na dworcach kolejowych. Każda stacja posiada dwa gniazda ładowania o mocy 22 kW oraz system zabezpieczeń, który uniemożliwia odłączenie kabla przez nieupoważnioną osobę” – wyjaśniono.

Ponadto, stacja ecoMoto jest bardzo prosta w obsłudze. Do jej uruchomienia nie trzeba rejestrować się w żadnym systemie, ani posiadać specjalnej karty.”Usługa ładowania jest udostępniana bezpłatnie. W momencie jej uruchomienia na zasadach komercyjnych będzie można wygodnie zapłacić kartą płatniczą. Podróżnym korzystającym z usług kolei dedykowana będzie zniżka na ładowanie auta” – poinformował wydział prasowy PKP.

Dworzec w Gdyni Głównej jest dziewiątym miejscem, gdzie dostępna jest stacja ecoMoto. Pierwsze otwarto w listopadzie 2018 r. w Katowicach, Katowicach Ligocie, Częstochowie oraz Gliwicach. Kolejne w lipcu 2019 r. stanęły przy dworcach Wrocław Główny, Opole Główne, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia.

Łącznie w I etapie projektu powstanie dziesięć stacji ładowania pojazdów elektrycznych, ostatnia z nich – przy dworcu Gdańsk Wrzeszcz.

CIRE.PL

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px