Log In

Minister Kurtyka o sprawiedliwej transformacji na IEA-COP26 Net Zero Summit

Sprawiedliwość, inkluzywność i zaangażowanie społeczeństw w proces transformacji energetycznej to główny temat panelu dyskusyjnego „Ensuring People Centred Transitions” podczas IEA-COP26 Net Zero Summit, który odbył się 31 marca 2021 r. W tym najważniejszym wydarzeniu międzynarodowym wysokiego szczebla, przygotowującym do COP26 w listopadzie w Glasgow i dającym impuls do dalszych działań międzynarodowych, uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak podkreślił szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka, najważniejsze jest zidentyfikowanie mechanizmów, które zapobiegną ponoszeniu przez mniej zamożne kraje i regiony nieproporcjonalnych kosztów związanych z transformacją systemu energetycznego na czystą energię.

„Musimy mieć plan działań oraz wsparcie finansowe, które umożliwi transformację każdej gospodarce. Nie zostanie to osiągnięte bez międzynarodowej współpracy i fachowego doradztwa takich organizacji jak Międzynarodowa Agencja Energetyczna” – powiedział.

Minister Kurtyka zwrócił także uwagę na 5 elementów, na których opiera się koncepcja sprawiedliwej transformacji energetycznej w Polsce.

„Po pierwsze – tworzenie nowych miejsc pracy. Po drugie – rozwój nowych technologii z kompleksowymi ramami regulacyjnymi. Trzecim elementem jest zapewnienie odpowiedniego finansowania. Kolejnym punktem jest ochrona najbardziej wrażliwych grup – zapewnienie, że żadna nie zostanie pominięta. Ostatni element to dzielenie się wiedzą i najlepszymi praktykami” – wyjaśnił.

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, zaznaczył również, że dziś w Polsce jest ok. 80 tys. pracowników w branży wydobywczej, ale dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii Polska planuje stworzyć 300 tys. nowych miejsc pracy w ciągu najbliższych 20 lat, m.in. w morskiej energetyce wiatrowej, fotowoltaice, sektorach związanych z efektywnością energetyczną i rozwojem elektromobilności.

Minister Kurtyka dodał, że tylko szeroka współpraca może przynieść oczekiwane rezultaty.

„Powinniśmy się uczyć od siebie nawzajem. Platforma wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk powinna obejmować możliwie szerokie spektrum organizacji i mieć charakter wielopoziomowy” – zauważył.

Przypomniał też, że Polska jako była Prezydencja COP24 w Katowicach w 2018 roku zapoczątkowała Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji.

„Uwzględnienie społecznego aspektu przejścia na gospodarkę niskoemisyjną jest kluczowe dla uzyskania akceptacji społeczeństw dla zachodzących zmian. Dziś, kiedy zmierzamy w kierunku neutralności klimatycznej, przygotowujemy się do COP26 i jednocześnie borykamy się z niszczycielskimi skutkami pandemii dla naszych gospodarek i społeczeństw, pojęcie sprawiedliwej transformacji powinno być jeszcze szersze. Musimy kierować się zasadą solidarności, tak aby nie pozostawić nikogo w tyle” – podkreślił minister.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px