Log In

Jackiewicz: spółki paliwowe i gazowe zostaną przekazane do ME w tym roku

Spółki paliwowe, gazowe zostaną docelowo przekazane w ręce ministra energii w tym roku – poinformował dziennikarzy minister skarbu Dawid Jackiewicz.

– W 2016 roku nastąpi takie przekazanie, nie ma pośpiechu, one są skutecznie nadzorowane przez skarb państwa – dodał.

– Nie chcemy tego przeprowadzić w jednym momencie, ponieważ mamy świadomość, że przy budowaniu ministerstwa od podstaw, wiele czasu trzeba poświęcić na to, aby rozwiązać kwestie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, dlatego to płynne przejście wydaje się bezpieczniejsze z punktu widzenia interesu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego – argumentował szef resortu skarbu.

Projekt dotyczący m.in. przeniesienia nadzoru nad spółkami energetycznymi (Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą) z resortu skarbu do ministerstwa energii złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Projekt przewiduje, że szef resortu energii obejmie nadzór nad tymi spółkami od 1 kwietnia br.

Minister skarbu odniósł się też do wypłaty dywidend spółek energetycznych.

– Jeśli chodzi o dywidendy, to wymaga konsensusu pomiędzy resortem finansów, resortem energii i ministerstwem skarbu państwa. Pracujemy nad tym. Musimy pogodzić – mówię to bardzo wyraźnie – interesy, czyli potrzeby budżetowe państwa, ale również potrzeby inwestycyjne, czyli potrzebne środki na inwestycje w sektorze elektroenergetycznym.

Znajdziemy możliwość połączenia obu tych interesów i na pewno zaproponujemy w stosunkowo niedługim czasie, odpowiedź na to pytanie – powiedział Jackiewicz na konferencji.

– Na pewno nie pozostawimy spółek, tych czterech grup energetycznych, bez środków na inwestycje, ale też – proszę o zrozumienie – nie możemy całkowicie zrezygnować z pobrania dywidendy z powodu oczywistych potrzeb budżetowych – dodał.

Jak informował dziennikarzy w ub. tygodniu minister energii Krzysztof Tchórzewski, resort energii nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać polityki dywidendowej spółek energetycznych.

– W najbliższym czasie nie mamy zamiaru zmieniać zasad polityki wypłat dywidendy. Mniej więcej ten sam poziom, który był wypłacany, będzie stosowany w przyszłości – mówił Tchórzewski.

Wcześniej minister Jackiewicz w rozmowie z tygodnikiem „wSieci” powiedział, że warto rozważyć, czy nie zrezygnować na jakiś czas z dywidendy w grupach energetycznych, by pozwolić im na inwestycje, np. w górnictwo.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px