Log In

Wiceminister Kurtyka: elektromobilność szansą na innowacje i rozwój gospodarki

– Autobusy elektryczne stają się coraz bardzie powszechne. Ten obszar stanowi istotny element rozwoju elektromobilności w Polsce – mówił wiceminister energii Michał Kurtyka 26 października 2016 r. podczas panelu dyskusyjnego w trakcie zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju konferencji „Motoryzacja kołem zamachowym polskiej gospodarki”. W dyskusji udział wzięła  także wiceminister rozwoju Jadwiga Milewicz.  

Biorący udział w panelu „Elektryczny autobus – szansa na polską specjalizację” wiceminister Kurtyka podkreślał, że rozwój elektromobilność to szansa na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. – Rolą państwa jest tworzenie warunków do rozwoju innowacji. Dlatego razem z partnerami z rządu stawiamy na ten obszar, wspieramy jego rozwój – mówił.

Dodał, że ME przygotowało pakiet rozwiązań legislacyjnych które w sposób kompleksowy mają wesprzeć rozwój tego obszaru– W tej chwili dobiegają końca konsultacje propozycji opracowanych przez nas w ramach Pakietu na Rzecz Czystego Transportu. Chcemy aby dialog dotyczący kierunków rozwoju elektromobilności miał charakter stały. Dlatego będziemy rozmawiać ze wszystkimi zainteresowanymi tym tematem – powiedział. Podkreślił także, że istotną rolę w tym kontekście ma do odegrania sektor motoryzacyjny.

Podsekretarz stanu z ME zauważył również, że coraz więcej samorządów decyduje się na wymianę autobusów na elektryczne.  Władze lokalne potrzebują wsparcia w zakresie budowy infrastruktury i obsługi baterii. Konieczne jest wypracowanie nowych modeli biznesowych w tym obszarze – mówił wiceminister Kurtyka. Podkreślał, że ME wspólnie z Ministerstwem Rozwoju oraz Narodowym Centrum Badań i Rozwoju chce wspierać wypracowanie takich modeli.

W trakcie konferencji na parkingu przed gmachem ministerstwa odbyła się również wystawa pojazdów elektrycznych i niskoemisyjnych zorganizowana przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

źródło: Ministerstwo Energii

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px