Log In

Środa Śląska pionierem elektromobilności wśród małych miast

Polska spółka Ursus Bus z Lublina jeszcze w tym roku dostarczy Gminie Środa Śląska trzy autobusy klasy midi o napędzie elektrycznym o wartości blisko 6,5 mln zł. Takiego kroku w stronę elektromobilności nie postawiło dotąd żadne polskie miasto tej wielkości.
– To strategiczny i historyczny moment dla naszej gminy, którego efekty mieszkańcy zobaczą już wkrótce i będą mogli korzystać z gminnej komunikacji zbiorowej dopasowanej do ich potrzeb. Cieszy też fakt, iż przetarg wygrała firma z polskim kapitałem. Dzięki temu wspieramy polski biznes i polską myśl technologiczną, a środki na to pozyskaliśmy z UE – komentował podpisanie kontraktu z firma Ursus Bus Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. Umowę, na podstawie której trzy pojazdy pojawią się w Środzie Śląskiej w listopadzie tego roku, podpisano 26 lipca br. w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej w obecności przedstawicieli Rady Miejskiej, liderów projektu ze strony Wydziałów Urzędu Miejskiego i przedstawicieli lokalnych mediów.

– Jesteśmy młodą, szybko rozwijającą się firmą, która łączy i wykorzystuje doświadczenia swoich firm macierzystych: Ursus SA i AMZ-Kutno SA. Aktualnie dostarczamy autobusy elektryczne dla Warszawy, w Środzie Śląskiej pojawi się podobny, nieco krótszy model. Zastosowana w nim technologia pozwoli na przejechanie ok. 190 km na jednym ładowaniu, dostarczymy też miastu trzy stacje dokujące – wyjaśniał Piotr Nita, Prezes Zarządu Ursus Bus SA.

Ursus City Smile 10m to model autobusów, którego nie ma jeszcze żadne polskie miasto. Środa Śląska będzie jednak pionierem nie tylko z tego powodu, gdyż jako pierwszy tej wielkości samorząd w Polsce zdecydowała się na wprowadzenie autobusów elektrycznych w gminnej komunikacji zbiorowej. – Środa Śląska robi bardzo ważny, pierwszy taki krok w Polsce. Pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne, ale przede wszystkim są przyjazne środowisku, są tanie w eksploatacji i mają niską awaryjność. Gratuluję Państwu tego przełomowego kroku i cieszę się, że został on postawiony na Dolnym Śląsku, ponieważ otwiera to możliwość prowadzenia badań nad elektromobilnością w systemie miejskim bardzo blisko wrocławskiego ośrodka – komentował ten ważny dla gminy krok komentował prof. Piotr Wrzecioniarz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej, uznany w świecie specjalista z zakresu elektromobilności.

Wartość podpisanej umowy to prawie 6,5 mln zł (brutto). Całkowita wartość realizowanego w tym roku pierwszego etapu projektu utworzenia i uruchomienia gminnej komunikacji autobusowej w gminie Środa Śląska to ponad 8,4 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł pochodzić będzie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Uruchomienie gminnej komunikacji zbiorowej jest odpowiedzią na liczne wnioski mieszkańców wskazujące na problem niewystarczającej dostępności komunikacji publicznej na terenie miasta i gminy. Dzięki 85% wsparciu środków zewnętrznych gmina zakupi w pierwszym etapie: 3 autobusy elektryczne klasy midi, 3 autobusy z napędem diesel klasy mini oraz 3 minibusy elektryczne wolnobieżne, które będą obsługiwały linie miejskie. Dwa z trzech tegorocznych przetargów na autobusy i busy już rozstrzygnięto, aktualnie trwa procedura wyłonienia dostawcy minibusów wolnobieżnych do przewozów po mieście.

W pierwszej fazie projektu uruchomione zostaną 4 linie autobusowe łączące miasto ze stacją kolejowa PKP i z miejscowościami na północy gminy (Szczepanów, Święte, Komorniki, Przedmoście, Rzeczyca, Brodno, Słup, Lipnica, Zakrzów i Kobylniki) oraz z dwiema podstrefami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Komorniki i Święte. Dodatkowo uruchomione zostaną trzy linie miejskie w Środzie Śląskiej – linie A, B i C – które łączyć będą ze sobą osiedla peryferyjne z centrum miasta Docelowo zaplanowano uruchomienie komunikacji autobusowej na całym obszarze gminy. Drugi etap projektu dotyczący południowej części gminy ma być uruchomiony we wrześniu 2018, po zakupie pozostałych autobusów i busów oraz zatrudnieniu kierowców.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px