Log In

Bankrutują pierwsze farmy wiatrowe w Polsce

Ruszyło przyśpieszone postępowanie układowe wiatrowej spółki z portfela austriackiej grupy RP Global. To pierwszy taki przypadek, branża oczekuje kolejnych – pisze w piątek (25 sierpnia) „Puls Biznesu”.

Gazeta pisze, że „od dwóch lat rząd PiS przykręca śrubę inwestorom wiatrowym, a ci alarmują, że ich branżę czeka fala bankructw”.

RP Global eksploatuje w Polsce cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 112 MW: Kukinia, Tychowo, Stramnica i Wałcz w województwie zachodniopomorskim. Działają pod szyldami spółek celowych.

Jak podaje „Puls Biznesu”, w ostatnich 12 miesiącach „lament się nasilił, bo ceny zielonych certyfikatów, które są elementem systemu wsparcia, zanurkowały a politycy PiS przeforsowali lub forsują kolejne nowelizacje niekorzystne dla wiatru”.

Zdaniem gazety, mimo rosnącej fali alarmów, nie było jednak słychać o konkretnych i formalnych przypadkach niewypłacalności, aż do teraz, kiedy sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe spółki Megawind Polska, należącej do austriackiej grupy RP Global.

W połowie sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o OZE, która zmienia wzór opłaty zasadniczej, zmieniając w konsekwencji kontrakty długoterminowe na zakup zielonych certyfikatów. Zdaniem wiatrowców zaowocuje to falą niewypłacalności spółek z sektora – czytamy w artykule.

Źródło: Portal górniczy

Autor: WIG

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px