Log In

Enea wnioskuje do UOKiK ws. przejęcia wspólnej kontroli nad PGG

Enea złożyła do UOKiK wniosek ws. przejęcia wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą – podał w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swojej stronie internetowej. Enea została udziałowcem PGG wiosną br., po włączeniu do PGG kopalń KHW.
Z końcem czerwca ub. roku prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą przez spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN.

Pozwoli to tym podmiotom na samodzielne podejmowanie decyzji w niektórych sprawach dotyczących działalności PGG – wyjaśnił wówczas Urząd.

Zgadzając się w ub. roku na przejęcie wspólnej kontroli nad PGG przez spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, UOKiK przekazał, że za podstawę ich wniosku wskazano porozumienie, w którym uczestnicy transakcji zobowiązali się do uzgadniania wspólnego stanowiska w zakresie niektórych decyzji dotyczących działalności PGG.

„Będą one mogły być podejmowane wyłącznie przez nich, a nie razem przez wszystkich wspólników PGG. Zakres tych decyzji został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa” – wyjaśniał w czerwcu ub. roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Polska Grupa Górnicza z początkiem maja 2016 r. przejęła – jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – 11 kopalń i cztery zakłady będącej w bardzo trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami zostały podmioty z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją Grupa postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca tego roku; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea.

Jak przekazał w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, wniosek Enei do UOKiK wiąże się z procesem przekształcania Polskiej Grupy Górniczej w spółkę akcyjną.

PAP
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px