
Pozwoli to tym podmiotom na samodzielne podejmowanie decyzji w niektórych sprawach dotyczących działalności PGG – wyjaśnił wówczas Urząd.
Zgadzając się w ub. roku na przejęcie wspólnej kontroli nad PGG przez spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, UOKiK przekazał, że za podstawę ich wniosku wskazano porozumienie, w którym uczestnicy transakcji zobowiązali się do uzgadniania wspólnego stanowiska w zakresie niektórych decyzji dotyczących działalności PGG.
„Będą one mogły być podejmowane wyłącznie przez nich, a nie razem przez wszystkich wspólników PGG. Zakres tych decyzji został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa” – wyjaśniał w czerwcu ub. roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją Grupa postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca tego roku; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea.
Jak przekazał w poniedziałek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, wniosek Enei do UOKiK wiąże się z procesem przekształcania Polskiej Grupy Górniczej w spółkę akcyjną.