Log In

Nowy blok energetyczny Elektrowni Kozienice rozpoczyna przegląd gwarancyjny

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, poprawa sprawności wytwarzania i emisyjności oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych Grupy Enea – to kluczowe korzyści z kilku pierwszych miesięcy pracy bloku B11 o mocy 1075 MW. Nowa jednostka Elektrowni Kozienice rozpocznie 7 maja planowany postój, który potrwa 21 dni. W tym czasie wykonany zostanie przegląd instalacji i systemów.
Blok B11, to największa w Polsce, najsprawniejsza i najbardziej nowoczesna jednostka energetyczna na węgiel kamienny. Blok energetyczny został oddany do eksploatacji 19 grudnia 2017 r. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań technologii na parametry nadkrytyczne, blok już w okresie „niemowlęcym” osiąga wysoką sprawność, co pozwala na znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla w stosunku do emisji z istniejących bloków opalanych węglem kamiennym.

– W czasie pierwszych miesięcy blok B11 wykazał się wysoką niezawodnością oraz elastycznością pracy. Z ciekawostek mogę podać, że maksymalna zmiana mocy w ciągu 15 minut wynosi 160 MW. Umożliwia to szybką reakcję na zmieniające się zapotrzebowanie w sieci – powiedział Krzysztof Figat, prezes Enei Wytwarzanie.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami 7 maja rozpoczyna się postój B11 związany z przeglądem gwarancyjnym. Potrwa on 21 dni, w tym czasie nastąpi okresowy przegląd instalacji i systemów, a także wymiana filtrów i olejów, kalibracja i regulacja systemów oraz instalacji.

– Sytuację tę możemy porównać do okresu sprawdzania osiągów nowo zakupionego samochodu i wizyty na pierwszym przeglądzie gwarancyjnym, tyle tylko, że w tym przypadku skala jest ogromna, a zastosowane rozwiązania jedyne w swoim rodzaju – powiedział Krzysztof Figat.

Budowa bloku o mocy 1075 MW rozpoczęła się w 2012 roku. Wykonawcą inwestycji było konsorcjum wykonawcze złożone z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe – jednego ze światowych liderów w zakresie instalacji wytwórczych energii elektrycznej i Polimex-Mostostal – krajowego lidera w zakresie realizacji inwestycji energetycznych i infrastrukturalnych. Mitsubishi Hitachi Power Systems Group dostarczyła kocioł wraz z zasobnikami węgla, młynami, urządzeniami kontroli procesu spalania.

Turbina i generator, które są sercem nowego bloku, wraz z komponentami oraz urządzenia oczyszczania spalin pochodzą od japońskiej firmy macierzystej Mitsubishi Hitachi Power Systems. Polimex-Mostostal odpowiedzialny był za kluczowe prace konstrukcyjne, budowlane i wykończeniowe.

Moc 1075 MW oraz wysoka sprawność sprawiają, że B11 jest rekordzistą w historii krajowej energetyki. Blok jest jednocześnie jedną z największych i najsprawniejszych instalacji tego typu na świecie. Blok zwiększył moc wytwórczą Elektrowni Kozienice w Świerżach Górnych o 1/3 do ponad 4.000 MW, co pozwoliło Enei Wytwarzanie osiągnąć 13 proc. udziału w rynku produkcji energii elektrycznej w Polsce. Nowa jednostka wytwórcza przedłuży funkcjonowanie elektrowni o co najmniej 40 lat.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px