Log In

Kozienice: oddano do użytku blok 1075 MW

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Minister Energii Krzysztof Tchórzewski wzięli udział w uroczystości oddania do użytku bloku 1075 MW w Elektrowni Kozienice Grupy Enea. Wydarzenie odbyło się 19 grudnia 2017 r. w Kozienicach.

– Dzięki uruchomieniu nowego bloku jesteśmy bliżej odbudowy krajowego potencjału wytwórczego sektora elektroenergetyki – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył, że oddany do użytku blok to kolejny krok ku stabilnej, bezpiecznej i nowoczesnej energetyce. – Takie inwestycje są niezbędne do tego, aby sektor energetyczny mógł odpowiadać na wyzwania, jakie staną przed nim w najbliższych latach – dodał. Nowy blok energetyczny o mocy ponad 1000 MW pozwoli w przyszłości zastąpić kilka innych, już wysłużonych, budowanych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Minister podkreślił, że Elektrownia Kozienice to jedna z kluczowych inwestycji polskiej energetyki. – Oddany blok to również przykład zastosowania najnowocześniejszych, innowacyjnych i przyjaznych środowisku rozwiązań – dodał. Wysokosprawny blok energetyczny ma moc 1 075 MW brutto. Sprawność bloku wyniesie 45,6 proc. Blok będzie pracować na nadkrytycznych parametrach pary, dzięki temu uzyska tą samą ilości energii przy mniejszym zużyciu węgla i zagwarantuje optymalizację kosztów wytworzenia energii.

Szef ME podkreślił, że realizację nowych, kluczowych dla polskiej energetyki inwestycji, takich jak ta w Kozienicach, mają wesprzeć przepisy ustawy o rynku mocy, która po przyjęciu przez Parlament trafiła do podpisu Prezydenta RP. Po wejściu w życie przepisów, proponowanych w ustawie, wytwórcy energii elektrycznej, którzy wygrają aukcje mocy, będą otrzymywali wynagrodzenie nie tylko za energię dostarczoną do odbiorców, ale też za gotowość dostarczenia mocy (zdolności do wystarczającej produkcji energii) w okresach szczytowego zapotrzebowania. Pierwsze aukcje odbędą się już w przyszłym roku. Uruchomiany blok w Kozienicach będzie mógł wziąć udział w nich udział i ubiegać się o długoterminowy kontrakt.

 

źródło” materiały prasowe Ministerstwa Energii

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px