Log In

Pierwszy etap dystrybucji węgla zakończony pomyślnie

– Dzięki działaniom Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz spółek Skarbu Państwa udało nam się uniezależnić Polskę od rosyjskiego węgla – mówi wiceminister Karol Rabenda.

Spółki Skarbu Państwa importujące węgiel w 2022 roku sprowadziły do kraju ok. 14 mln ton węgla. To rekordowa ilość jeśli chodzi o wydolność polskich portów. Węgiel zabezpieczył przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale będzie wykorzystywany także w ciepłownictwie i energetyce. 

– Systematycznie dostosowujemy system logistyczny dostarczania węgla do zapotrzebowania konkretnych gmin. Otworzyliśmy szereg nowych punktów odbioru, tak by w miejscach, w których jest więcej zamówień na surowiec mógł on być sprawniej odbierany – mówi Karol Rabenda. 

Dystrybucja węgla przez samorządy  

Spółki Skarbu Państwa dostarczają węgiel prawie do wszystkich gmin w Polsce. 

– Z polskich kopalń do gospodarstw domowych trafiło ponad 3 mln ton odsianego węgla. Jeśli chodzi o proces dostarczania węgla przy wsparciu samorządów, to w 2022 r. wydaliśmy gminom ok. 1 mln ton węgla – argumentuje wiceminister Karol Rabenda 

Obecnie obserwujemy, że niektóre gminy które zamówiły węgiel nie odbierają go. Na składach jest ok. 20 tys. ton nieodebranego surowca. Taka sytuacja spowodowana jest prawdopodobnie przerwą noworoczną i wysokimi temperaturami w ostatnim czasie. Wiceminister zaapelował do samorządów, aby odbierały zaawizowany surowiec. Jeśli nie zamierzają tego zrobić powinny poinformować spółki, a te skierują go do gmin, które zgłaszają zapotrzebowanie. 

Karol Rabenda podkreśla, że import węgla przez SSP spowodował obniżkę cen węgla, w prywatnych składach węglowych. W ciągu kilku tygodni cena węgla z 4 tys. zł za tonę, spadła do gwarantowanej ceny przez samorządy – 2 tys. zł za tonę.  

– Nasza interwencja na rynku przyniosła skutek powiększenia dostępności węgla i skończyła się pewnego rodzaju spekulacja cenowa, która istniała – mówi wiceminister. 

Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia, że dostawy będą realizowane końca sezonu grzewczego, tj. do kwietnia zgodnie z zapotrzebowaniem. Spółki Skarbu Państwa są na to przygotowane. 

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px