13 maja 2019 r. w obecności Jerzego Kwiecińskiego, ministra inwestycji i rozwoju oraz Grzegorza Tobiszowskiego, wiceministra energii podpisane zostało uroczyste porozumienie pomiędzy RAFAKO S.A. a JWS Koks w sprawie w sprawie realizacji budowy bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ – Koksownia Radlin
Inwestycja przewiduje budowę bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym, który będzie dysponował mocą elektryczną około 28 MWe. W ramach inwestycji zastosowane zostaną nowoczesne i najbardziej efektywne technologie, umożliwiające optymalizację procesu produkcji i wykorzystanie gazu koksowniczego, na co szczególną uwagę zwrócił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.
– To wielka przyjemność być tutaj podczas podpisania tak ważnej umowy. Nie ukrywam, że cieszę się, że wykonawcą tej inwestycji będzie bardzo dobra polska firma Rafako, a szczególnie cieszę się z podpisania tej umowy tutaj w Katowicach podczas jednego z najważniejszych wydarzeń w Polsce – mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju dodając, że projekt doskonale wpisuje się w Program dla Śląska.
– Warte podkreślenia jest to, że dzisiaj wykorzystujemy coś, co jeszcze do niedawna było odpadem, tak jak metan. Wdrażamy nowe technologie, osiągamy wszystkie cele nowoczesnej gospodarki, jesteśmy liderami w Europie w tworzeniu nowego przemysłu – mówił z dumą Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, gratulując pomysłu i montażu finansowego.
Warto zwrócić uwagę, że inwestycja zostanie sfinansowana pożyczką udzieloną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków unijnych w kwocie 134 mln złotych oraz kredytem udzielonym przez Europejski Bank Inwestycyjny przy wsparciu Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych.
– Patrzymy na tę inwestycję bardzo optymistycznie, ponieważ wykorzystuje ona gazy odpadowe, produkujemy z nich czystą energię i dzięki temu obniżamy nasz ślad węglowy. Zależy nam, aby obniżać emisję zarówno dwutlenku węgla, jak i metanu. Cieszy nas, że zostało to dostrzeżone przez instytucje finansowe, które inwestują w ten projekt – podkreślał Daniel Ozon, prezes zarządu JSW SA.
Nowe instalacje przyczynią się do ograniczenia emisji, w tym emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia efektywności zasobowej i energetycznej, a także samowystarczalności energetycznej zakładu. Efektem tego będzie obniżenie uciążliwości zakładu dla środowiska naturalnego. Blok energetyczny będzie spełniał wymagania granicznych wielkości emisji zanieczyszczeń m.in. w zakresie NOx, SO2 i pyłu, wynikających z konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania (tzw. BAT LCP), a produkowana w nim energia elektryczna i ciepło wytwarzane będą w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
– Cieszy nas, że polska firma, jaką jest Jastrzębska Spółka Węglowa, zaufała RAFAKO, polskiej firmie z 70 letnią już historią, i chce nam powierzyć to odpowiedzialne zadanie. Dodajmy, że jest to zadanie, które pozwoli nam znów pokazać, że energetyka oparta bezpośrednio czy pośrednio na węglu, może być, dzięki naszym nowoczesnym i sprawdzonym technologiom, przyjazna środowisku – mówiła Agnieszka Wasilewska-Semail, wiceprezes RAFAKO S.A.