Log In

W kompanii wrażliwe rozmowy nad biznesplanem PGG

Dobrej myśli są przedstawiciele zarządu i związków zawodowych po poniedziałkowej (14 marca) turze negocjacji, która zakończyła się przed godziną 13 w siedzibie Kompanii Węglowej. – Jesteśmy bliżej celu, niż dalej – ocenił Tomasz Rogala, prezes KW a Przemysław Skupin z KK WZZ Sierpień 80 dodał: – Myślę, że się dogadamy.

Kolejną turę rozmów postanowiono odłożyć do najbliższego poniedziałku (21 marca), aby strony mogły zapoznać się z nowymi propozycjami. Zarząd dostarczył w poniedziałek związkowcom aktualną wersję biznesplanu Polskiej Grupy Górniczej.

– Rozpoczęliśmy negocjacje ze stroną społeczną, dotyczące biznesplanu Polskiej Grupy Górniczej. Ponieważ materia jest wrażliwa, takie są też te negocjacje. Myślę, że przebiegły dzisiaj pozytywnie, ale są dosyć twarde, bo strona społeczna chce widzieć w części kosztowej (PGG – przyp. red.) wszystkie te elementy, które dotyczą wynagrodzeń. Życzmy sobie, aby to wszystko poszło z sukcesem – skomentował po zakończeniu rozmów Tomasz Rogala, szef KW.

„Jesteśmy bliżej, niż dalej”
Odpowiadając, na pytania dzienikarzy, m.in. czy do porozumienia jest już „bliżej, niż dalej”, prezes Rogala powiedział:

– Myślę, że jesteśmy w połowie drogi. Z tym, że jednak zaczęliśmy, więc może inaczej: jesteśmy bliżej celu!

Rozmowy toczą się pod presją, bo PGG musi powstać najpóźniej do połowy roku, a termin ten jest ostateczny. Dziennikarze dopytywali, czy uczestnikom negocjacji nie zabraknie czasu.

– Postaramy się tak to zrobić, żeby go nie zabrakło – zapewnił Tomasz Rogala.

Bez upubliczniania, by nie zaszkodzić
Nie chciał ujawniać, jak konkretnie wyglądają propozycje co do zmiany wynagrodzeń w KW, które zarząd przedstawił górnikom.

– Zarząd przedstawił stronie społeczenej biznesplan. Są w nim określone parametry finansowe i na ich temat będziemy rozmawiać – stwierdził szef KW, tłumacząc, że nie chce mówić więcej, by nie zaszkodzić negocjacjom.

Związki proponują własne rozwiązania
Równie oszczędny w ujawnianiu informacji z poniedziałkowej tury rozmów był Przemysław Skupin z Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80, który spotkał się z mediamy w imieniu związkowców. Okazało się, że przekazali oni zarządowi firmy równoległe własne pomysły restrukturyzacji płac w spółce.

– W dyskusji omawialiśmy dziś wiele wariantów dotyczących średnich wynagrodzeń. Zarząd poprosił o spotaknie za tydzień w celu przeanalizowania naszych propozycji. Nie mogę ujawnić, jakie to propozycje. Zgodziliśmy się, by zarząd mógł mieć czas na analizy i podjęcie stanowiska w tej kwestii – poinformował Skupin.

„Chcemy utrzymać zarobki”
Pytany, czy w poniedziałek związki zdecydowały się pójść na jakieś ustępstwa, odparł:

– Nie mogę ujawniać tego, co się tam działo. Chcemy utrzymać zarobki. Ale myślę, że się dogadamy.

Biznesplan pod lupę organizacji
Co związkowcy myślą o nowym biznesplanie PGG, który doręczono im w poniedziałek?

– Musimy najpierw przeanalizować go w gronie organizacji związkowych. Być może będzie też spotkanie wszyskich związków zawodowych, działających w Kompanii Węglowej i wspólne stanowisko. Zobaczymy, co jest w biznesplanie, czy jest on nowy, na ile różni się od dotychczasowyh – mówił przedstawiciel związków zawodowych w negocjacjach.

Warsaw

Banner 468 x 60 px