Log In

Kolejne norweskie miasto z autobusami elektrycznymi z Polski

W lipcu Solaris dostarczył kolejne autobusy elektryczne do Norwegii, które trafiły do przewoźnika z Kristiansand. Jest to drugie po Oslo norweskie miasto, które zdecydowało się autobusy elektryczne tego polskiego producenta.

 

Solaris zakończył w lipcu swój drugi projekt obejmujący dostawy autobusów elektrycznych na rynek norweski. Pięć dwunastometrowych pojazdów Urbino 12 electric trafiło przewoźnika w mieście Kristiansand i już wozi pasażerów. Wartość tego kontraktu wyniosła 3 mln euro.

Urbino electric 12 dla Kristiansand napędzane są dwoma silnikami trakcyjnymi (o mocy 125 kW każdy) zintegrowanymi z elektryczną osią napędową. Energia magazynowana jest w bateriach Solaris High Power o pojemności 145 kWh. Są one ładowane poprzez pięciopolowy pantograf, zamontowany na dachu, przygotowany do mocy 300 kW oraz złącze plug-in. Całość oświetlenia, zewnętrznego i wewnętrznego, wykonana jest w technologii LED. Pojazdy wyposażone są w klimatyzację z funkcją grzewczą, z kolei pasażerowie swoje urządzenia mobilne naładują w piętnastu podwójnych gniazdach USB. Uruchomienie pojazdu zabezpieczone jest alkolockiem.

Solaris obecny jest w Norwegii od 2006 roku, dostarczając w tym czasie blisko 550 pojazdów do 20 miast. W ubiegłym roku przewoźnicy Norgesbuss i Unibuss odebrali łącznie 4 Urbino 12 electric, które użytkowe są w Oslo. Kristiansand zostało właśnie drugim miastem w Norwegii z elektrycznymi Solarisami.
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px