Log In

Baltic Pipe zgodnie z harmonogramem

Projekt Baltic Pipe realizujemy zgodnie z harmonogramem – zapewnił w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Dodał, że prawdopodobnie pod koniec listopada, na początku grudnia mają być podpisane istotne umowy pomiędzy polskim i duńskim inwestorem.

 

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duńskie i polskie, a także do klientów w sąsiednich krajach. Ma zostać uruchomiony w 2022 r.

„Baltic Pipe to projekt strategiczny. Jeden z tych projektów, który po zrealizowaniu pozostanie z Polakami i z Polską na dobre kilkadziesiąt lat. (…) Realizujemy ten projekt zgodnie z programem, z harmonogramem” – powiedział w Radiu Wnet Naimski.

Jak tłumaczył, nowy gazociąg połączy norweskie złoża gazu ziemnego przez Danię, pod Bałtykiem, z Polską. Dodał, że „umożliwi to Polsce wyjście spod dominacji dyktatu rosyjskiego Gazpromu, jeśli chodzi o dostawy tego surowca”.

„Prawdopodobnie pod koniec listopada, na początku grudnia będą podpisywane istotne umowy pomiędzy inwestorami: duńskim (operatorem systemu przesyłu gazu – PAP) Energinetem a polskim Gaz-Systemem. To jest ważny moment. Myślę, że przed Bożym Narodzeniem będziemy (…) potwierdzali, że ten projekt jest na dobrej drodze” – powiedział Naimski.

Jak mówił, uzgadniane są ostatnie techniczne kwestie, „zarówno pomiędzy inwestorami, jak i rządami duńskim i polskim”. „To wszystko dzieje się bardzo gładko. Współpraca z kolegami w Kopenhadze jest bardzo dobra” – dodał.

Pytany o koszty inwestycji, Naimski przekazał, że ich podział jest uzgodniony, a finansowanie zapewnione. „Mniej więcej to jest – plus minus 30 proc. – ponad 1,5 mld euro” – dodał.

Przypomniał, że będzie dotrzymany termin oddania do użytku gazociągu, czyli rok 2022.

„Pod koniec 2022 roku kończy się ten długoterminowy kontrakt z Gazpromem. Nie mamy intencji by go przedłużać” – powiedział Naimski.

System Baltic Pipe składa się z pięciu elementów – połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowy trasy przesyłu gazu przez Danię, budowy tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z rozbudowy polskiego systemu przesyłowego.

PAP

Warsaw

Banner 468 x 60 px