Log In

Jackiewicz: wyprzedano wszystko to, co nadawało się do wyprzedaży. To skandal

Wygaszamy proces prywatyzacji, zdecydowaliśmy o prywatyzowaniu tylko tych podmiotów, które są zbędne w nadzorze właścicielskim ministra SP – poinformował minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz.

„Przez ostatnie 8 lat jedyny program realizowany skutecznie i konsekwentnie to program prywatyzacji przyjęty przez rząd Platformy Obywatelskiej na początku 2008 roku. Ten program zrealizowano w blisko 100 procentach.

To był program, który polegał na wyprzedaży akcji spółek SP, pozbywaniu się nadzoru i kontroli nad majątkiem państwowym – efekty bardzo doraźne, krótkofalowe, efekty polegające tylko i wyłącznie na tym, aby pozyskać środki potrzebne na bieżące wydatki budżetowe” – ocenił na konferencji podsumowującej 100 dni rządów PiS minister Jackiewicz.

„Stąd też rząd PiS i ja jako minister, który sprawuje nadzór właścicielski, przyjęliśmy diametralnie odmienną filozofię zarządzania majątkiem państwowym. Otóż wygaszamy proces prywatyzacji; podjęliśmy decyzję o prywatyzowaniu tylko tych podmiotów, które są absolutnie zbędne dla funkcjonowania gospodarki, które są zbędne i niepotrzebne w nadzorze właścicielskim ministra skarbu państwa” – dodał.

Zaznaczył, że jest wielkim krytykiem planu prywatyzacji realizowanego przez poprzednią ekipę rządzącą. Jego zdaniem przebiegała ona w sposób skandaliczny i była „pospieszna i bezrefleksyjna”.

„Ta prywatyzacja spowodowała, że wyprzedano wszystko to, co nadawało się do wyprzedaży. Dzisiaj każdy kolejny krok, jeśli chodzi o prywatyzację, oznaczałby całkowitą utratę kontroli nad spółkami, które są strategiczne, są kluczowe dla polskiej gospodarki” – mówił.

Zaznaczył, że nie widział i nadal nie widzi „żadnego uzasadnienia dla sprzedaży akcji KGHM Polska Miedź SA w 2010 roku”.

„Doraźny chwilowy efekt w postaci 2 mld zł i dzisiaj ogromny problem, który powoduje, że musimy szukać rozwiązań zabezpieczających tę spółkę przed ewentualnością wrogiego przejęcia” – ocenił.

Jak podkreślił temu zabezpieczeniu służy znowelizowana przez obecny rząd ustawa o kontroli niektórych inwestycji, „która zakłada, że producent renu jest również dzisiaj wciągnięty na listę spółek wrażliwych, które będą chronione tą ustawą”.

„Jeśli chodzi o prywatyzację w tym roku, spodziewane przychody z tego tytułu to około 200 mln zł, jeśli uda się przeprowadzić wszystkie procesy prywatyzacyjne. Niektóre z tych podmiotów poddawane były prywatyzacji wielokrotnie.

Wiemy, że będzie bardzo ciężko zbyć ich akcje. Mówimy o podmiotach, w których państwo naprawdę nie musi być obecne. Mówimy o pewnych nieruchomościach, które nie są potrzebne do realizowania strategicznych interesów gospodarczych” – zapowiedział.

Jackiewicz ocenił, że rządy PO-PSL to „8 lat zmarnowanych szans w rozwoju wykorzystywania potencjału polskich spółek, polskiego majątku narodowego, który mógł pracować wielokrotnie ciężej i przynosić wielokrotnie wyższe dochody np. z dywidend”.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px