Log In

Wybuch metanu w kopalni Murcki-Staszic

W kopalni Murcki-Staszic, na terenie szybu Zygmunt doszło do wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowały się 4 osoby, z jedną nie ma kontaktu. Rozpoczęła się akcja ratunkowa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że wybuch nastąpił o godz. 11:17. Doszło do niego w szybie wentylacyjnym, w tzw. rurze szybowej, w której znajdują się m.in. przewody odprowadzające metan.

W wyniku eksplozji został częściowo zniszczony budynek nadszybia. W strefie zagrożenia znajdowały się 4 osoby. Trzem nic się nie stało, z jedną, która znajdowała się w przepompowni nie ma kontaktu.

Na miejsce udał się m.in. dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. Rozpoczęła się akcja ratunkowa.

– Do akcji wyruszyły też zastępy specjalistycznego pogotowia Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu – poinformowała rzeczniczka CSRG Monika Konwerska.

CSRG wysłała do akcji kolejny zastęp ratowniczy – Zawodowe Pogotowie Specjalistyczne. Jet ono przeznaczone do wykonywania pomiarów powietrza i gazów popożarowych. Zastęo jest wyposażony m.in. w mikrochromatograf gazowy i podręczny sprzęt do prac związanych z likwidacją zagrożenia pożarowego.

Warsaw

Banner 468 x 60 px