Log In

LG Chem zainwestuje w Polsce ponad 1,3 mld zł w fabrykę akumulatorów

Jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych rozpoczyna budowę pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m.in. ponad 700 nowych miejsc pracy.

Kilkanaście lat temu baterie do aut kojarzyły się z zabawkami dla dzieci. Dzisiaj ruszamy z inwestycją, dzięki której polscy inżynierowie będą przekuwać swoją wiedzę w zaawansowane technologicznie produkty. Wspólnie możemy tworzyć innowacje i rozwijać elektromobilność w Polsce” – powiedział wicepremier Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki, która odbyła się 5 października 2016 r.

Wicepremier podkreślił również otwartość Polski na inwestycje zagraniczne.

Zależy nam przede wszystkim na takich przedsięwzięciach, które są źródłem innowacji” – zaznaczył wicepremier.

Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat” – mówi Ung Beom Lee, Prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem.

Ung Beom Lee - Prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem

Inwestycja będzie zlokalizowana w Klastrze LG w Biskupicach Podgórnych, które są częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Do końca 2018 roku, LG Chem zainwestuje w nową fabrykę blisko 1,3 mld zł. Rok później, fabryka będzie produkować ponad 100 000 baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. Jest to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie. Firma uruchomi całkowicie zintegrowany system produkcyjny obejmujący produkcję wszystkich komponentów: elektrod do ogniw, modułów i  kompletnych modułów zasilających.

Wmurowanie kamienia węgielnego

Nowa fabryka będzie częścią globalnego systemu produkcyjnego LG Chem, opartego na czterech lokalizacjach – w Ochang w Korei Południowej, Holland w Stanach Zjednoczonych, Nanjing w Chinach i we Wrocławiu, o łącznej zdolności produkcyjnej min. 280 000 baterii do wysokowydajnych samochodów elektrycznych rocznie.

W uroczystości uczestniczyli także członkowie zarządów światowych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche, Renault, Volkswagen. Wicepremier Morawiecki spotkał się również z zarządem LG. Rozmowy dotyczyły perspektyw współpracy.

Rozmowy z koreańską delegacją

***

W 2016, dzięki współpracy inwestorów z MR i innymi podmiotami, uruchomionych zostanie 185 inwestycji, które skorzystają z różnych form wsparcia publicznego. W efekcie ponad 12 tysięcy miejsc pracy. Przewidziane nakłady inwestycyjne to ponad 5,8 mld złotych. Ponad 40 proc. z tych inwestycji ma charakter innowacyjny, co oznacza, że wprowadzają do Polski udoskonalone produkty bądź procesy.

93 przedsięwzięcia to inwestycje polskie o wartości 1,8 mld zł (31,5 proc. wartości ogółu inwestycji).

Prawie 40 proc. z inwestycji polskich to projekty innowacyjne. Ich wartość osiągnęła poziom 0,56 mld zł.

Branżą dominującą jest motoryzacja z wartością inwestycji na poziomie 1,3 mld zł. Odpowiada ona za 16 proc. polskiego eksportu: produkcja części i produkcja samochodów to dwie branże generujące najwyższe przychody z eksportu w polskiej gospodarce.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px