Log In

Volkswagen wznawia produkcję w Szklanej Manufakturze w Dreźnie – nowy e-Golf będzie powstawał tam od kwietnia 2017 roku

• Szklana Manufaktura stanie się „centrum przyszłej mobilności”
• Volkswagen zainwestuje w fabrykę ponad 20 milionów euro
• Członek Zarządu ds. Rozwoju, Frank Welsch: „Początek nowej ery o znamiennym znaczeniu – samochody elektryczne staną się znakiem rozpoznawczym naszej marki”

Volkswagen na nowo rozpoczyna produkcję aut w Szklanej Manufakturze w Dreźnie, od kwietnia 2017 roku będzie tam powstawał nowy e-Golf. Informację tę, w obecności premiera Saksonii Stanisława Tillicha, ministra gospodarki regionu Martina Duliga i burmistrza Drezna Dirka Hilberta podał w Dreźnie dr Frank Welsch, Członek Zarządu Marki ds. Rozwoju. Nowy e-Golf ma zasięg do 300 km (wg normy NEDC). Model ten poza Szkolaną Manufakturą w Dreźnie, będzie nadal produkowany w głównym zakładzie w Wolfsburgu. Volkswagen zainwestuje ponad 20 milionów euro w przebudowę Manufaktury i stworzenie z niej „Center of Future Mobility”. Przebudowa rozpoczęła się w minionym tygodniu.

Volkswagen Saksonia oraz stolica landu zawarły ponadto niedawno obszerną umowę partnerską o wspieraniu cyfryzacji oraz środków transportu z napędem elektrycznym, dzięki której Drezno ma się stać modelowym miastem z komunikacją działającą zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Frank Welsch stwierdził: „Volkswagen, Drezno i Saksonia wkraczają wspólnie w nową erę motoryzacji. Właśnie tutaj sprawimy, że samochody elektryczne staną się znakiem rozpoznawczym naszej marki”.

Produkcja w drezdeńskiej Manufakturze rozpocznie się ponownie na początku kwietnia 2017 roku i początkowo będzie prowadzona na jedną zmianę. Poza tym Drezno, obok „Autostadt” w Wolfsburgu, stanie się miejscem, w którym klienci będą odbierali elektryczne i hybrydowe samochody Volkswagena – modele e-up!, e-Golf oraz Golfa GTE i Passata GTE. „Volkswagen chce nadal produkować auta w Dreźnie. Tak jak obiecywaliśmy, wznowimy działalność Szklanej Manufaktury, a pierwszym samochodem, który tam powstanie będzie e-Golf. To początek nowej ery o znamiennym znaczeniu”, stwierdził Welsch.

Przed rokiem Szklaną Manufakturę w Dreźnie zamieniono w miejsce, w którym klienci Volkswagena mogą poznawać auta elektryczne oraz zagadnienia związane z cyfryzacją samochodów. Dzięki ponad 40 różnym eksponatom, w tym samochodom, zwiedzający mogą doświadczyć świata przyszłej motoryzacji w sposób interaktywny i w formie zabawy. Od tego czasu miejsce to odwiedziło ponad 75.000 gości, a ponad 1800 osób skorzystało z jazdy próbnej samochodami z napędem elektrycznym.

Premier rządu Saksonii Stanisław Tillich oświadczył: „Volkswagen i Saksonia – to zaufani partnerzy, którzy dotychczasową udaną współpracę będą kontynuować także w innych miejscach. Cieszę się, że wraz z rozpoczęciem produkcji nowego e-Golfa w Szklanej Manufakturze otworzymy kolejny rozdział naszego współdziałania. Dzięki wiedzy i doświadczeniu w produkcji samochodów, w dziedzinie elektrotechniki, mikroelektroniki oraz dzięki innowacyjnym pomysłom, które rodzą się w tutejszych wyższych uczelniach i instytutach badawczych Saksonia, jako tradycyjne miejsce przemysłu samochodowego ma potencjał, by uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej motoryzacji”.

„Dzięki temu, że w jednym miejscu można tu śledzić proces produkcji auta elektrycznego, odebrać je, a także wziąć udział w specjalnych wydarzeniach oraz odbyć jazdę próbną samochodem zasilanym energią elektryczną, wizyta w Szklanej Manufakturze staje się dla klientów niezapomnianym przeżyciem. Będziemy tu pokazywać przyszłe rozwiązania motoryzacyjne w sposób jak najbliższy realiom”, podkreślił prof. dr Siegfried Fiebig, rzecznik zarządu Volkswagen Saksonia. „Cieszymy się bardzo, że od kwietnia w Szklanej Manufakturze znowu ruszy produkcja – i to aut elektrycznych, do których należy przyszłość”, powiedział przewodniczący Rady Zakładowej Thomas Aehlig. Nawiązując do powrotu załogi do szklanej Manufaktury stwierdził: „To dobrze, że pierwsza grupa pracowników wznowi pracę w Dreźnie. Spodziewamy się, że wkrótce zostaną podjęte kolejne kroki w tym kierunku”.

Burmistrz Drezna Dirk Hilbert powiedział: „Bardzo się cieszę, że w Szklanej Manufakturze znowu ruszą taśmy produkcyjne. To mocny sygnał mówiący o gospodarczym znaczeniu Drezna. Znowu pojawią się auta „made in Dresden” , do tego wyposażone w silnik elektryczny. To znakomicie wpisuje się w naszą wizję Drezno 2030+, czyli miasta przyszłości. Chcemy stać się aglomeracją funkcjonującą zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Rozwiązania techniczne dotyczące motoryzacji jaka pojawi się w przyszłości to nie tylko pojazdy współpracujące z Internetem i poruszające się automatycznie, to także wykorzystanie alternatywnych źródeł napędu po to, by zmniejszyć emisję szkodliwych substancji. Wspólnie znajdujemy się na właściwej drodze do stworzenia nowoczesnego Smart City”.

Przed dwoma tygodniami Volkswagen Saksonia i Drezno, stolica landu, podpisały zakrojoną na szeroką skalę umowę o współpracy. Zapowiedziano w niej przekształcenie Drezna w modelowe miasto wykorzystujące transport elektryczny, cyfryzację oraz innowacyjne sposoby zarządzania ruchem. Konkretnie oznacza to szeroką rozbudowę infrastruktury ładowania, całkowite przestawienie transportu miejskiego na pojazdy elektryczne, innowacyjne projekty z zakresu car-sharingu, a także stworzenie inkubatora przedsiębiorczości dla start-upów z zakresu usług transportowych.

Warsaw

Banner 468 x 60 px