Log In

BP przejmuje za miliard dolarów stacje paliw

Brytyjski koncern paliwowy BP przejmie za ok.1,3 mld dol. amerykańskich sieć stacji paliw Woolworths w Australii – podała spółka w środowym (28 grudnia) komunikacie. To część strategii, by odbudować pozycję BP po katastrofie w Zatoce Meksykańskiej. W ramach transakcji koncern BP „przejmie 527 działających na terenie Australii stacji benzynowych należących do największej australijskiej sieci supermarketów Woolworths oraz 16 innych punktów paliwowych, które są w fazie budowy” – czytamy w komunikacie.

Obecnie do brytyjskiego megakoncernu naftowego należy w Australii 350 stacji benzynowych oraz około 1 tysiąca punktów działających pod marką BP, których właścicielem są niezależne spółki.

BP prowadzi już podobne przedsięwzięcia z sieciami handlowymi – m.in w Wielkiej Brytanii z Marks & Spencer.

Jak podała agencja AP, transakcja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez australijskie władze, a jej finalizacja powinna nastąpić do końca 2017 roku.

Transakcja ta – jak ocenia AP – jest częścią strategii BP mającej na celu odbudowę kondycji finansowej po stratach, jakie poniósł koncern w wyniku katastrofy ekologicznej spowodowanej wybuchem należącej doń platformy Deepwater Horizon w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku.

Według analityków, na których powołuje się Wall Street Journal, BP zamiast podpisywać umowę z siecią Woolworths powinien złożyć ofertę innemu australijskiemu operatorowi – Caltex Australia. Zyskałby w ten sposób dostęp do infrastruktury importowej i sieci dystrybucji, oraz większej liczby stacji paliwowych.

Utworzona w 1924 roku Woolworths Group jest największą australijską siecią handlową, do której należy 3,5 tys. sklepów w Australii i Nowej Zelandii. Poza sprzedażą żywności, napojów, paliw czy produktów ogólnego przeznaczenia prowadzi też hotele.

(PAP)

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px