Log In

Ostatnia droga Tomasza Kality. Pożegnanie byłego rzecznika SLD

Symbol polityki z przyjazną twarzą, zaangażowania w życie publiczne i w końcu odważnej walki ze straszną chorobą, w której  pamiętał także o innych ludziach dotkniętych przez los. Były rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomasz Kalita, przez długi czas związany z Sejmem, spoczął dziś na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył m.in. prezydent Andrzej Duda, który odznaczył pośmiertnie zmarłego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności publicznej.

Oprócz głowy państwa we mszy żałobnej i ostatnim pożegnaniu Tomasza Kality uczestniczyło wielu polityków i dziennikarzy, m.in. były premier Leszek Miller, były wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera, poseł Krzysztof Łapiński, rzecznik rządu Rafał Bochenek, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 – Przyszliśmy tu, aby w żalu i w bólu pożegnać kochanego i bliskiego nam człowieka, przyszliśmy wyrazić hołd zmarłemu, ale też wdzięczność za jego serce, dobroć, dokonania służbie naszej ojczyzny – powiedział Leszek Miller podczas ceremonii pogrzebowej. Dodał, że jako osoba o niepospolitych zdolnościach Tomasz Kalita był wielką nadzieją polskiej polityki. Jego testament, jak mówił były premier, to nie tylko projekt dotyczący leczniczej marihuany, ale i wołanie o inną jakość życia publicznego. – Był symbolem tej innej jakości, polityki z przyjazną twarzą, szacunkiem dla rywala czy przeciwnika, polityki refleksyjnej, poszukującej odpowiedzi na ważne pytania – podkreślił Leszek Miller.

Tomasz Kalita urodził się 8 lutego 1979 r. w Bielsku-Białej. Ukończył politologię w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim. Przez pewien czas był dziennikarzem, jednak większość swego życia poświęcił polityce. Był m.in. rzecznikiem prasowym Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zmarł 16 stycznia 2017 r. po ciężkiej chorobie nowotworowej w wieku zaledwie 37 lat.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px