Dzięki budowie bloku, nastąpi redukcja emisji pyłu o połowę, dwutlenku siarki o 60% oraz tlenków azotu o 30%. Dla mieszkańców okolicy przestawienie Elektrociepłowni na paliwo gazowe będzie oznaczało również zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem – rocznie liczba wagonów z węglem zmniejszy się o ok. 17 tys., zaś ciężarówek o ok. 4,5 tys., zwłaszcza na ulicy Marywilskiej.
Obecnie Zarządy Gaz-System i PGNiG Termika prowadzą uzgodnienia w zakresie określenia zasad koordynacji działań związanych z budową bloku parowo-gazowego na Żeraniu.
W styczniu 2017 r. Minister Infrastruktury uchylił wspomnianą decyzję Wojewody Mazowieckiego w części dotyczącej nasadzeń. Po jej ponownym rozpatrzeniu Gaz-System zrealizuje obowiązkowe nasadzenia kompensacyjne określone przez Wojewodę oraz uporządkuje teren po zakończeniu inwestycji w sposób zmierzający do przywrócenia go do stanu pierwotnego.
Już w październiku 2016 r. Gaz-System pisemnie zadeklarował nasadzenie dodatkowych 1500 szt. drzew różnych gatunków w pasie montażowym gazociągu po jego budowie. Spółka chce, aby budowa gazociągu stała się okazją do wypracowania koncepcji zagospodarowania całego Kanału Żerańskiego, po obu jego brzegach.