Log In

Geo Solar wykona instalacje fotowoltaiczne dla klientów Ikei w Polsce

Ikea wybrała jako partnera odpowiedzialnego za proces przygotowania i montażu instalacji fotowoltaicznych mało znaną na polskim rynku fotowoltaicznym spółkę Geo Solar.
Od 28 kwietnia br. instalacje fotowoltaiczne będą dostępne we wszystkich sklepach Ikei w Polsce. Obsługa będzie oferowana od etapu poznania indywidulanych potrzeb klienta, przez zaprojektowanie optymalnego rozwiązania, po montaż i monitoring instalacji, który będzie realizowany przez polski oddział Ikei we współpracy z firmą Geo Solar, mającą oferować klientom Ikei pomoc w oszacowaniu zysków i kosztów, by następnie przeprowadzić audyt i montaż instalacji, wesprzeć w podłączeniu do sieci elektrycznej operatora i prowadzić bieżący monitoring.

W Ikea chcemy wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, dlatego angażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Już w lutym zeszłego roku Ikea w Polsce osiągnęła „niezależność energetyczną – między innymi dzięki własnym farmom wiatrowym. Wprowadzając do asortymentu naszych sklepów rozwiązanie „pod klucz” do wytwarzania odnawialnej energii w domu, chcemy umożliwić Polakom życie w bardziej zrównoważony sposób w ich własnych domach. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która nie tylko pozwala generować energię, ale również przynosi oszczędności – powiedziała dzisiaj, ogłaszając uruchomienie oferty PV Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea Retail w Polsce.

Spółka Geo Solar jest jak na razie mało znana na polskim rynku fotowoltaicznym. Została zarejestrowana w KRS zaledwie w październiku 2016 r. Wśród udziałowców i członków zarządu są osoby związane ze znaną z polskiego rynku wiatrowego spółką Geo Renewables, z którą wcześniej polski oddział Ikei współpracował przejmując m.in. farmę wiatrową Lubartów o mocy 51,2 MW. W zarządzie zasiada również m.in., będący jednocześnie jednym z kilku udziałowców, były prezes BOŚ Mariusz Klimczak. Udziałowcem jest też zarejestrowana w Wielkiej Brytanii spółka Volt Holdings Ltd.

Oferta Ikei w Polsce zakłada montaż instalacji fotowoltaicznych pod klucz, przy założeniu sprzedaży niewykorzystanych nadwyżek w ramach systemu opustów.

Na razie Ikea nie podaje cen instalacji, zaznaczając, jedynie, że będą one uzależnione od indywidualnej konfiguracji i mocy nominalnej – dobieranej w oparciu o roczne zużycie energii elektrycznej w domu. Wiadomo na razie, że oferta ma zawierać w cenie 5-letni monitoring działania instalacji, który będzie prowadzony przez pracowników Geo Solar.

Koszt instalacji zostanie pomniejszony o 15 proc. dla klientów posiadających kartę Ikea Family.

Oferowanie instalacji fotowoltaicznych Ikea rozpoczęła od rynku brytyjskiego, gdzie w 2013 r. uruchomiła sprzedaż systemów PV we współpracy z wywodzącym się z Chin producentem cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych Hanergy – z którym później rozwiązano współpracę, wchodząc w partnerstwo z jednym z liderów brytyjskiego rynku instalacji PV firmą Solarcentury. W kolejnych latach ofertę PV Ikea uruchomiła w Szwajcarii i Holandii.

Nawiązując współpracę ze spółką Geo Solar Ikea powiela model, który wdrożyła w innych europejskich krajach, w których postawiła na współpracę z lokalnymi przedstawicielami rynku instalacji fotowoltaicznych. W Wielkiej Brytanii, gdzie szwedzki koncern po raz pierwszy wdrożył do swojej oferty instalacje fotowoltaiczne, Ikea współpracuje z firmą Solarcentury mającą na koncie wykonanie ponad 25 tys. instalacji fotowoltaicznych. Brytyjska firma odpowiada też za obsługę klientów Ikei na rynku holenderskim. W Szwajcarii natomiast partnerem Ikei jest lider tamtejszego rynku PV Helion Solar.

W Holandii klienci Ikei mogą zainstalować system złożony z monokrystalicznych modułów o mocy 285 W lub polikrystalicznych o mocy 270 W. Całkowity koszt instalacji złożonej z 10 modułów monokrystalicznych zaczyna się od 4 tys. euro, a z 10 modułów polikrystalicznych – od 3,645 tys. euro, już z wliczonym podatkiem VAT. Ponadto te ceny uwzględniają 15-procentowy rabat dla posiadaczy karty Ikea Family – stosowany również w ramach oferty PV w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii.

Ikea zapewnia, że dzięki wykorzystaniu opisanych wyżej systemów fotowoltaicznych jej holenderscy klienci mogą zaoszczędzić na niezakupionej energii z sieci przynajmniej 500 euro rocznie.

Z kolei koszt instalacji o mocy 3 kW w ramach oferty Ikei w Wielkiej Brytanii i z uwzględnieniem 15-procentowego rabatu wynosi od 4,55 tys. funtów do 5,36 tys. funtów w opcji systemu zintegrowanego z dachem. Solarcentury zapewnia na swojej stronie internetowej, że w ramach obecnego brytyjskiego systemu rozliczeń produkcji energii z domowej instalacji fotowoltaicznej o wartości ok. 5,15 tys. funtów osiągalna jest stopa zwrotu na poziomie ok. 6 proc.

Rok temu Ikea zapowiedziała, że jej celem jest zdobycie pozycji globalnego lidera w sprzedaży instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. W latach 2016/17 szwedzki koncern ma oferować instalacje PV łącznie w dziewięciu krajach, a później przywidziana jest ekspansja w kolejnych.

Ikea wykluczyła przy tym sprzedaż systemów PV i ich komponentów pod własną marką, a w każdym z krajów ma współpracować z firmami z lokalnego rynku PV. O tym, jakie komponenty są wykorzystywane w instalacjach montowanych dla klientów Ikei, informuje szwajcarski partner szwedzkiego koncernu Helion Solar, który oferuje monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne marki JinkoSolar o mocach 285 i 290 W, systemy montażowe K2 oraz inwertery SolarEdge, a ponadto w ramach oferty dostępne są magazyny energii firmy Varta w wersjach 3,2 kWh, 6,4 kWh lub 9,6 kWh.

Instalacje fotowoltaiczne Ikea montuje również na dachach swoich centrów handlowych. Już w 1997 roku w Älmhult w Szwecji Ikea zainstalowała na elewacji i na dachu swojego sklepu panele fotowoltaiczne. Była to największa w tamtym okresie instalacja fotowoltaiczna w Skandynawii.

Do końca 2015 r. szwedzki koncern wydał na OZE ponad 1,5 mld euro, inwestując m.in. w ponad 300 turbin wiatrowych oraz instalując ponad 730 tys. paneli fotowoltaicznych.

Do 2020 r. szwedzki koncern ma przejść całkowicie na energię odnawialną. Ikea już teraz zaspokaja 100 proc. swoich potrzeb na energię elektryczną m.in. w Polsce – głównie dzięki posiadanym w naszym kraju farmom wiatrowym.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px