Log In

48. posiedzenie Sejmu – podsumowanie

W ostatnim, trzecim dniu 48. posiedzenia Sejmu posłowie uchwalili siedem ustaw. Dotyczą one m.in. zasad autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji, objęcia najniższych emerytur przyznanych z urzędu gwarancją kwoty najniższego świadczenia oraz zmian związanych z programami zdrowotnymi. Kolejne, 49. posiedzenie Sejmu zaplanowano na 10-13 października.

Sejm podjął przez aklamację okolicznościową uchwałę w sprawie uczczenia twórców i członków Służby Zwycięstwu Polski w 78. rocznicę jej powstania (więcej o uchwale w osobnym komunikacie).

Sejm uchwalił siedem ustaw. Będą teraz przedmiotem prac Senatu

Zmiany w Prawie prasowym dotyczą autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji. Dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi, o ile nie była ona uprzednio publikowana lub była wygłoszona publicznie. Nowelizacja nakłada ponadto na przedstawicieli mediów obowiązek informowania osób, które udzielają mu informacji o przysługującym im prawie do autoryzacji. Znalazły się w niej też rozwiązania korzystne dla dziennikarzy, a tym samym i czytelników. W przypadku zgłoszenia żądania autoryzacji (co trzeba będzie uczynić niezwłocznie), osoba udzielająca informacji będzie miała na nią maksymalnie (o ile nie umówi się inaczej z dziennikarzem) sześć godzin w przypadku dzienników i nie więcej niż 24 godziny w przypadku czasopism. Ponadto nowe przepisy usuwają z ustawy odwołania do PRL.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych normuje zasady przyznawania dofinansowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych tzw. prewencji wypadkowej oraz przyznania Centralnemu Instytutowi Ochrony Pracy zadań dotyczących oceny merytorycznej projektów w tym zakresie.

Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dotyczą objęcia najniższych emerytur przyznanych z urzędu gwarancją kwoty najniższego świadczenia, odpowiednio w wysokości równej kwocie 1 000 zł albo 750 zł, z wyrównaniem od dnia 1 marca 2017 r.

Ustawa o ratyfikacji Konwencji wielostronnej implementującej środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzonej w Paryżu dnia 24 listopada 2016 r. dotyczy wyrażenia ustawowej zgody na ratyfikację przez prezydenta Konwencji, której celem jest wypracowania rozwiązań w obszarach opodatkowania i współpracy podatkowej najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje międzynarodowego transferu zysków w celu uniknięcia opodatkowania (np. e-handel, ceny transferowe, nadużywanie umów o unikanie podwójnego opodatkowania, sztuczne tworzenie wartości niematerialnych).

Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności  za naruszenie dyscypliny finansów publicznych umożliwia przeprowadzanie programów pilotażowych w zakresie organizacji i finansowania świadczeń opieki zdrowotnej, które pozwolą sprawdzić w praktyce czy proponowane zmiany w systemie ochrony zdrowia są skuteczne. Zmiany dotyczą też programów zdrowotnych. Dziś każdy program samorządowy musi być oceniany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ma na celu wykonanie obowiązków ciążących na Rzeczypospolitej Polskiej przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP), dalej „rozporządzenie 1286/2014”.

Ustawa o ratyfikacji Protokołu Wykonawczego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Gabinetem Ministrów Ukrainy do Umowy o readmisji między Wspólnotą Europejską a Ukrainą, sporządzonej w Luksemburgu dnia 18 czerwca 2007 r. (druk nr 1777). Dotyczy związania Rzeczypospolitej Polskiej Protokołem Wykonawczym na podstawie Umowy o readmisji między Wspólnotą Europejską a Ukrainą. Zawarcie Protokołu przyczyni się do pogłębiania współpracy między Polską a Ukrainą w dziedzinie ochrony porządku prawnego i publicznego obydwu państw, a także wzrostu skuteczności współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji.

Sejm zdecydował o ostatecznym brzmieniu trzech ustaw. Trafią teraz do podpisu Prezydenta

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Zawiera korzystne dla obywateli zmiany w zasadach pobierania wynagrodzeń przez komorników – część opłat zostanie obniżona, a niektóre zostaną zniesione w ogóle – chodzi o stawki opłaty za opróżnienie lokalu mieszkalnego.

Nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych. Przewiduje stopniowe podwyższanie wydatków budżetu państwa na finansowanie potrzeb obronnych kraju.

Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce z okupantami podczas II Wojny Światowej.

W drodze głosowania posłowie zakończyli parlamentarne prace nad sześcioma projektami

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny (druk nr 1702).

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo telekomunikacyjne (druk nr 1715).

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1753).

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1790).

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1800).

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa (druk nr 1751).

Inne decyzje podjęte przez posłów w głosowaniach

Do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Sejm skierował dwa projekty: poselski projekt ustawy o broni i amunicji (druk nr 1692) oraz rządowy projekt nowelizacji ustawy o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz funkcjonariuszy i pracowników urzędów nadzorowanych przez tego ministra oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1835).

Posłowie dokonali też zmian w składach osobowych kilku komisji sejmowych oraz zdecydowali o nieuzupełnianiu porządku dziennego o pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości oraz legalności działań organów i instytucji publicznych podejmowanych wobec SKOK Wołomin, jak również ustalenia i zbadania, czy organy i instytucje publiczne poprzez swoje działania przyczyniły się do upadłości SKOK Wołomin.

Po zakończonych głosowaniach Sejm zapoznał się ze Sprawozdaniem z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2016 r. wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Kontroli Państwowej, która zaopiniowała dokument negatywnie. Raport przedstawił prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Z kolei sprawozdanie komisji zaprezentował poseł Tadeusz Dziuba. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie Sprawozdania z działalności NIK w 2016 r. Posłowie przystąpią do głosowania na następnym posiedzeniu Sejmu.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px