Log In

Polska spółka zbadała i opatentowała możliwości użycia grafenu w modułach PV

Spółka Euro Com Project opracowała sposoby aplikacji warstwy grafenu w krzemowych ogniwach fotowoltaicznych.

Zastosowane materiału dwuwymiarowego stworzyło nowe możliwości zwiększenia sprawności ogniw. Wyprodukowane z takich ogniw moduły będzie można w szczególności instalować w regionach bardzo gorących, w których z uwagi na wysoką temperaturę ich efektywność znacząco spadała – informuje spółka.

Spółka uważa, że wynalazek zrewolucjonizuje rynek energetyki słonecznej, a przy użyciu wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych wraz z elektrodą grafenową rozwiązanie obniży koszty produkcji 1 kWh nawet o połowę.

Według autorów patentu obecna technologia fotowoltaiczna jest już na granicy rentowności. Wynalazek ma znacząco zwiększyć wydajność modułu fotowoltaicznego, a w konsekwencji elektrowni słonecznej.

Opatentowany wynalazek to wynik wieloletniego poszukiwania rozwiązania przez spółkę. Euro Com Project opatentował juz opracowaną technologię. Spółka posiada też już ogniwa krzemowe pokryte elektrodą grafenową o nazwie PVGRAF. Pierwsze na świecie ogniwa 15 6mm x 156 mm pokryte jednoatomową warstwą grafenu zostały przetestowane pod kątem wydajności i stabilności pracy.

Etap komercjalizacji materiału, czyli wdrożenia do produkcji i sprzedaży, powinien zakończyć się w połowie 2018 roku. Będziemy wówczas chcieli zaprezentować grafenowe moduły wykonane w technologi PVGRAF z udziałem ogniw Mono Perc i HJT jak i całą linię produkcyjną, która na te potrzeby została zaprojektowana – mówi Łukasz Nowiński współtwórca projektu.

Proponowane rozwiązanie poprawi również trwałość krzemowego ogniwa fotowoltaicznego, gdyż grafen nie ulega korozji. Należy się tylko cieszyć, że zostało zaproponowane i będzie realizowane przez polskie firmy – powiedział dr inż. Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.

Warsaw

Banner 468 x 60 px