Log In

O współpracy Polski i Litwy w obszarze energii

Współpraca Polski i Litwy w obszarze energii to główny temat rozmów podczas spotkania ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy Dainiusem Kreivysem. W wydarzeniu, które odbyło się 12 marca 2021 r., udział wzięli także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Jak podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka Litwa jest ważnym partnerem Polski we wzmacnianiu regionalnego bezpieczeństwa energetycznego.

„Wyrazem naszych bliskich relacji w zakresie bezpieczeństwa energetycznego jest Memorandum w sprawie wzmocnionej współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki, podpisane przez ministrów energetyki naszych krajów podczas poprzednich konsultacji międzyrządowych w marcu 2018 roku. W naszych relacjach szczególne znaczenie mają działania na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego. Polska w pełni popiera synchronizację krajów bałtyckich z Europejską Siecią Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej za pomocą LitPol Link i kabla DC Harmony Link” – powiedział minister klimatu i środowiska.

W trakcie spotkania poruszono także temat działań w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jak podkreślił minister Michał Kurtyka, Polska koncentruje się na rozwoju krajowych projektów morskich farm wiatrowych i wyzwaniach, jakie ich integracja stawia dla krajowego systemu energetycznego i sieci elektroenergetycznej.

„Morska energetyka wiatrowa jest sprawą priorytetową i jednym z filarów transformacji energetycznej w Polsce. Staramy się zapewnić jak najbardziej sprzyjające warunki do wspierania tego celu. Chcemy, aby projekty morskich farm wiatrowych w Polsce wykorzystywały sprawdzone, ale i zaawansowane rozwiązania technologiczne” – mówił minister .

„Cieszymy się, że Litwa przyłączyła się do Deklaracji Bałtyckiej we wrześniu 2020 roku w celu zacieśnienia współpracy regionalnej w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Litwa ma podobny punkt wyjścia i warunki rozwoju morskich farm wiatrowych, tj. głębokość, odległość od brzegu, prędkość wiatru” – wskazywał.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px