Log In

Samorządowy Kongres Trójmorza. Nagroda honorowa dla Marszałek Sejmu

Z udziałem najwyższych rangą urzędników państwowych – Prezydenta RP oraz Marszałek Sejmu – w Lublinie odbywa III Samorządowy Kongres Trójmorza. W inauguracji wydarzenia wzięła udział Elzbieta Witek, która w wystąpieniu otwierającym spotkanie podkreśliła, że Trójmorze jest niezwykle cenną inicjatywą, która buduje wzrost znaczenia państw naszego regionu w Unii Europejskiej. Podczas wieczornej gali Marszałek Sejmu została uhonorowana nagrodą specjalną „Międzynarodowy sukces w obszarze Inicjatywy Trójmorza”.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda inaugurując kongres, tegoroczne obrady odbywają się w warunkach wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie. – Jesteśmy zaledwie 100 km od granicy Polski z Ukrainą. Ukrainą, która rok i trzy miesiące temu padła ofiarą brutalnej rosyjskiej agresji. To bezpieczeństwo jest głównym tematem właściwie wszystkich naszych spotkań – mówił Andrzej Duda. – Wszędzie o bezpieczeństwie dyskutujemy. Jako że wszyscy wybrani w demokratycznych wyborach mamy jedno, głębokie przeświadczenie: że najważniejszym celem naszego działania jest zapewnienie bezpieczeństwa, spokoju i jak największego możliwego dobrobytu naszym współobywatelom. To jest nasza – nie ma żadnych wątpliwości – najważniejsza i najbardziej oczekiwania przez tych, którzy nas wybrali, rola – zaznaczył.

Andrzej Duda wskazał, że przez ostatnie trzy dekady wzrost gospodarczy państw naszego regionu był o 1,5 proc. wyższy niż w największej gospodarce UE, jaką są Niemcy. – Trójmorze ma stanowić akcelerator, ma stanowić dodatkowy silnik, który wesprze nasz rozwój, przyspieszy go jeszcze i spowoduje, mam nadzieję w niedługim czasie, przynajmniej większość z naszych krajów przegoni zdecydowaną część gospodarek zachodnioeuropejskich, a poziom życia przekroczy to, co dzisiaj widzimy na zachodzie Europy – mówił Prezydent.

– Trójmorze jest niezwykle cenną inicjatywa, która buduje wzrost znaczenia państw naszego regionu w Unii Europejskiej – zaznaczyła Elżbieta Witek. Jak zapewniła, jako Marszałek Sejmu przywiązuje olbrzymią wagę do dyplomacji parlamentarnej. – My jako państwa należące do Trójmorza pielęgnujemy naszą wspólną tożsamość, mamy wiele wspólnych doświadczeń z przeszłości, ale przede wszystkim jednak mamy ogromne poczucie potencjału, jaki tkwi w naszych państwach i w naszych narodach. I tego potencjału nie możemy zmarnować – wskazała Elżbieta Witek. Jak dodała, w ramach inicjatywy Trójmorza podejmowanych jest wiele cennych inicjatyw politycznych, gospodarczych i międzyludzkich na szczeblu lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym.

Zdaniem marszałek Witek szczególne znaczenie ma parlamentarny wymiar Inicjatywy Trójmorza. – Mamy silny mandat pochodzący z bezpośrednich wyborów. Możemy czasami znacznie więcej niż nasi premierzy czy ministrowie – podkreśliła. – Nie ma nic cenniejszego niż mówienie jednym głosem w sprawach, które są dla nas najważniejsze nie tylko na forum UE, ale także szerzej – dodała. Elżbieta Witek wymieniła najważniejsze inicjatywy podejmowane w ramach współpracy międzyparlamentarnej Trójmorza: Forum Parlamentarne odbywające się każdorazowo przed spotkaniami szefów państw, a także zorganizowane z jej inicjatywy spotkanie najmłodszych parlamentarzystów państw Inicjatywy.

Podczas wieczornej gali organizatorzy kongresu wręczyli nagrody „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza”, przyznawane szczególnym postaciom sprzyjającym inicjatywie Trójmorza i rozwijaniu współpracy pomiędzy regionami i państwami tego obszaru. Laureatką nagrody honorowej została marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wyróżnienie w jej imieniu odebrał zastępca Szefa Kancelarii Sejmu Christian Młynarek. W nagraniu wideo laureatka podziękowała organizatorom kongresu. – Żyjemy w szczególnych czasach. W nowej rzeczywistości. Po pandemii, po ataku Rosji na Ukrainę zweryfikowanych zostało wiele dotychczasowych koncepcji politycznych i gospodarczych. Wiele z nich zostało boleśnie obnażonych i już wiadomo, jak bardzo były nietrafione – podkreśliła Elżbieta Witek. – Potwierdziło się z kolei to, o czym mówiliśmy wielokrotnie i co staramy się realizować od 2015 r. Bliska współpraca i integracja państw naszego regionu Europy, położonych pomiędzy Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem, może okazać się kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa naszym społeczeństwom. Stąd tak ważne są inwestycje komunikacyjne, wspólna polityka energetyczna czy turystyka. Przesunięcie optyki politycznej na oś Północ – Południe, a nie zaś tylko Wschód – Zachód, zaprocentuje – wskazała.

W inauguracji Kongresu w Lublinie uczestniczyła również Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px