Log In

Trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych” rozstrzygnięta

Na Politechnice Warszawskiej odbył się finał „PGE Turnieju Maszyn Wodnych 2023″. W konkursie wzięło udział ponad 2000 uczniów, którzy zbudowali łącznie ponad 650 turbin wodnych. Po raz pierwszy w rywalizacji uczestniczyli nie tylko uczniowie z Polski, ale również z Wilna. Do ogólnopolskiego finału zakwalifikowało się 80 drużyn.

To już trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych”, który promuje wśród młodzieży odnawialne źródła energii. Rozwój tej gałęzi energetyki ma istotne znaczenie dla polskiej energetyki, dlatego tak ważne jest, aby obecne i przyszłe pokolenia miały praktyczną wiedzę w tym zakresie. Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie tegoroczną edycją „PGE Turnieju Maszyn Wodnych”. Wzięło w niej udział dwa razy więcej uczniów niż rok temu – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dzięki współpracy z Fundacją PGE mogliśmy po raz kolejny promować wśród młodzieży odnawialne źródła energii oraz nauki techniczne. Stały wzrost liczby startujących drużyn, ponad 650 zbudowanych turbin wodnych, potwierdza, że wykonywana przez nas praca jest potrzebna i znajduje co roku nowych odbiorców – powiedział Piotr Jarek, prezes Piaseczyńskiej Fundacji Ekologicznej.

PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023 to trzecia edycja innowacyjnego konkursu technicznego promującego odnawialne źródła energii. Jego celem jest zachęcenie młodzieży do pogłębiania wiedzy zdobytej w szkole oraz umożliwienie zastosowania jej w praktyce podczas budowy maszyn. Konkurs popularyzuje wśród młodzieży przedmioty ścisłe i nauki techniczne oraz rozwija zdolności manualne.

PGE Turniej Maszyn Wodnych kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich. Zadaniem uczestników jest zbudowanie zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Wykonane przez uczniów prace są testowane na unikatowym stanowisku pomiarowym. Zadaniem turbiny jest wykonanie pracy 100 J poprzez podniesienie 5 kilogramowego ciężarka na wysokość 2 metrów. W konkurencji „Moc” liczy się czas wykonania zadania, a w konkurencji „Wydajność” ilość zużytej wody.

Po raz pierwszy konkurs osiągnął rangę międzynarodową. Dzięki współpracy z Polską Ambasadą w Wilnie zorganizowano eliminacje regionalne dla uczniów polskich szkół z terenu Litwy. Eliminacje w Wilnie były jednymi z trzynastu regionalnych konkursów, które zostały przeprowadzone w listopadzie br. W Polsce eliminacje odbyły się w Siedlcach, Ełku, Wrocławiu, Katowicach, Tarnowie, Lublinie, Skierniewicach, Zalasewie, Zielonej Górze, Szczecinie, Wejherowie i Bydgoszczy.

Do ścisłego finału w Warszawie zakwalifikowało się łącznie 80 drużyn, które przez dwa dni, 7 i 8 grudnia br. rywalizowały o miejsce na podium.

W finale konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023″, w kategorii szkół podstawowych zwyciężyły następujące drużyny:

w konkurencji „MOC” WODNIACY z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior Zespół Placówek Oświatowych w Szczecinku z czasem 7,93 sekundy

w konkurencji „WYDAJNOŚĆ” PONTOS ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Stargardzie ze zużyciem wody 1,95 litra

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:

w konkurencji „MOC” PENDOLINO z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Aleksandrowie Łódzkim z czasem 6,992 sekundy

w konkurencji „WYDAJNOŚĆ” PROTON z Zespołu Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie ze zużyciem wody 1,90 litrów

Zwycięzcy turnieju finałowego otrzymali nagrody o wartości 3000 zł, a ich opiekunowie 1500 zł. Laureaci II miejsce otrzymali 2000 zł, a III miejsca 1500 zł. Dodatkowo podczas eliminacji regionalnych, każda z trzech najlepszych drużyn otrzymała elektronarzędzia, które posłużą młodym konstruktorom do tworzenia nowych projektów i rozwijania technicznych zainteresowań.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px