Log In

PGNiG ma znaczenie strategiczne dla Polski

PGNiG jest przedsiębiorstwem o znaczeniu strategicznym dla Polski, jest bowiem jednym z podmiotów zapewniających bezpieczeństwo energetyczne – mówił w poniedziałek (27 listopada) w Przemyślu marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Marszałek Kuchciński w poniedziałek uczestniczył w uroczystościach barbórkowych Oddziału Geologii i Eksploatacji (OGiE) PGNiG.

Kuchciński w swoim wystąpieniu podkreślił, że jednym z najważniejszych strategicznych celów Polski jest zapewnienie bezpieczeństwa, także energetycznego: państwu, przedsiębiorstwom, a zwłaszcza wszystkim obywatelom, gospodarstwom domowym. I, jak mówił, państwo realizuje ten cel m.in. przez takie przedsiębiorstwo jak PGNiG.

– Możemy śmiało dzisiaj powiedzieć, że pracujecie państwo w przedsiębiorstwie o znaczeniu strategicznym dla Polski i – śmiem twierdzić także – dla bezpieczeństw całej Europy Środkowej – zaznaczył marszałek Sejmu, zwracając się do zebranych.

– Trudno sobie wyobrazić życie codziennie w sytuacji kryzysu energetycznego, a przecież gaz należy do tych jednych z najważniejszych nośników energii – dodał.

Przemawiając do górników Kuchciński przypomniał, że jeszcze niedawno niemal zapomniano, że Podkarpacie „należy do kilku ojczyzn górnictwa na naszych ziemiach”.

W połowie XIX stulecia na Podkarpaciu, po raz pierwszy na świecie, rozpoczęto eksploatację ropy naftowej. Najstarsza na świecie kopalnia ropy, szyb Franek, powstała w Bóbrce k. Krosna. „Mamy wiedzę sprzed prawie 200 lat. Tradycje górnictwa naftowego i gazowego sięgają naszych terenów między Gorlicami a Borysławiem” – przypomniał Kuchciński.

Jego zdaniem obchodzenie święta górniczego w Przemyślu jest formą nie tylko uszanowania wielkiej pracy górników i ich święta, ale także przypomnieniem tego ważnego dziedzictwa.

W czasie uroczystości przypomniano, że w Przemyślu znajduje się największe złoże gazu ziemnego w Polsce, które w przyszłym roku będzie obchodzić 60. rocznicę.

– Myślę, że organizatorom, którzy wybrali właśnie to miasto na obchody górniczego święta nie chodziło tylko o to, żeby podkreślić, że tu zaczęła się eksploatacja pod koniec lat 50. (XX wieku – PAP) tego złoża, ale przede wszystkim, aby pokazać rodzącą się perspektywę nowych odkryć, właśnie tutaj w Przemyślu, na tym złożu, jak i w okolicy – mówił członek rady nadzorczej PGNiG Stanisław Sieradzki.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px