Log In

SPEKTAKULARNY PRZEWIERT POD MOTŁAWĄ

W Gdańsku przeprowadzono pionierską na skalę europejską akcję przewiertu pod rzeką Motławą w związku z rozbudową sieci ciepłowniczej GPEC.

Przedsięwzięcie związane jest z likwidacją kotłowni Zawiślańska i przyłączeniem dzielnic Stogi i Przeróbka do miejskiej sieci ciepłowniczej. Inwestycja ta umożliwi mieszkańcom korzystanie z jednego z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – Ciepła Systemowego. To także szansa na poprawę stanu powietrza w Gdańsku.

W poniedziałek 19 października aż cztery rury ciepłownicze (230 metrów każda) zostały jednocześnie poprowadzone 20 metrów pod poziomem terenu. – Do tego przedsięwzięcia wykorzystaliśmy rury o średnicy zewnętrznej 310 milimetrów. Różnią się od typowych rur ciepłowniczych tym, że rura wewnętrzna, inaczej przesyłowa, wykonana jest z falistej stali nierdzewnej, co nadaje jej giętkości i najważniejszej cechy – samokompensacji. Dzięki temu rura nie ulega uszkodzeniom pod wpływem zmian temperatury – powiedział Andrzej Malewski, Koordynator Inwestycji w Grupie GPEC.

Cały proces związany z przewiertem trwa od połowy września. Rozpoczęto go od wykonania przewiertu pilotażowego, następnie rozwiercono otwór o średnicy 1180 mm i wypełniono go bentonitem, ustabilizowano otwór i finalnie wykonano właściwy przewiert. Do przewiertu wykorzystano wiertnicę, która ma uciąg nawet do 60 ton.  Przewiert to część inwestycji związanej z likwidacją kotłowni Zawiślańska i przyłączeniem dzielnic Stogi i Przeróbka do miejskiej sieci ciepłowniczej.

O PROJEKCIE

Likwidacja kotłowni Zawiślańska oraz budowa sieci ciepłowniczej łączącej dzielnice Przeróbka i Stogi to jedno z największych przedsięwzięć inwestycyjnych Grupy GPEC w ostatnich latach. Koszt inwestycji to niespełna 30 mln złotych. Dzięki przedsięwzięciu mieszkańcy Przeróbki i Stogów już w przyszłym roku będą mogli skorzystać z jednego z najbardziej ekologicznych źródeł ciepła – Ciepła Systemowego. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie dofinansowanie uzyskane w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „KAWKA dla Pomorza – ograniczenie niskiej emisji edycja 2014” w oparciu o Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „KAWKA”. Poprzez likwidację kotłowni przy ulicy Zawiślańskiej ograniczona zostanie emisja bardzo szkodliwych pyłów o ponad 37 ton rocznie.

Zamknięcie kotłowni oraz budowa sieci ciepłowniczej łączącej dzielnice Przeróbka i Stogi z miejską siecią ciepłowniczą GPEC ma się planowo zakończyć jeszcze w tym roku. Dzięki instalacji zupełnie nowego ciepłociągu odbiorcy ciepła będą mieli gwarancję nawet kilkunastu lat bezawaryjnej pracy. Ponadto powstaje możliwość przyłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej odbiorców, którzy do tej pory nie mogli z niej skorzystać.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px