Log In

Pierwsza dostawa LNG w 2017 roku

Od pierwszej dostawy w grudniu 2015 roku do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego dostarczono już ponad 2 mln metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego. W sobotę 21 stycznia br. do Świnoujścia przypłynął kolejny statek z LNG.

Była to już jedenasta dostawa LNG do Polski. Pierwsza w nowym 2017 roku. Statek o długości 320 metrów i szerokości 50 metrów dostarczył około 210 tysięcy metrów sześciennych LNG.

Większość skroplonego gazu jest na terenie terminalu regazyfikowana, czyli poddawana procesowi zmiany stanu skupienia z płynnej na lotną, a następnie przekazana do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 120 mln normalnych metrów sześciennych gazu ziemnego.

– Surowiec po opomiarowaniu na stacji pomiarowej kierowany jest  bezpośrednio do gazociągu Świnoujście-Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej spółki GAZ-SYSTEM i dalej do klientów – tłumaczy Tomasz Pietrasieński, Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM.

Jest też możliwość załadunku surowca (w formie skroplonej) na cysterny. Obecnie do Świnoujścia przyjeżdża od 5 do nawet 12 cystern LNG dziennie.

– Załadunek odbywa się na podstawie wcześniej uzgodnionych harmonogramów. Średni czas załadunku to około 2 godzin, łącznie z wykonaniem niezbędnych sprawdzeń cysterny i ciągnika oraz przygotowaniem dokumentów wymaganych przepisami prawa – wyjaśnia Tomasz Pietrasieński.

Kolejny statek z LNG zawinie do Świnoujścia w przyszłym miesiącu.

 

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px