Log In

PGE z Cegielskim wyprodukują ładowarkę do aut elektrycznych

PGE podpisało list intencyjny zakładami H Cegielski ws. wyprodukowania publicznych ładowarek do pojazdów elektrycznych. Jak powiedział PAP prezes PGE Henryk Baranowski, mieliśmy do wyboru zakup ładowarek do pojazdów elektrycznych od zachodnich firm lub mieć własną, polską.

Baranowski PGE nie wyklucza powstania spółki celowej. PGE objęłoby w przedsięwzięciu 60 proc. udziałów.

– Chcemy skomercjalizować projekt zakładów Cegielskiego i wdrożyć do naszego łańcucha biznesowego – powiedział Baranowski.

Jak dodał, pierwsze polskie ładowarki mogą się pojawić jeszcze pod koniec roku. Najbliższe lokalizacje to Łódź, Rzeszów i Kraków – zapowiedział.

Dodał, że na razie nie wiadomo, kiedy staną, bo to zależy przede wszystkim od wymaganych zgód od władz lokalnych i infrastruktury.

Nie wiadomo za to, ile – docelowo – powstałoby polskich ładowarek.

– Ten rynek się rozwija. Zawsze jest dylemat, czy najpierw było jajko czy kura, czyli w tym przypadku samochody elektryczne czy stacje ładowania. W naszym przeświadczeniu najpierw powinny powstać stacje ładowania, na których moglibyśmy sprzedawać naszą energię – wyjaśnił szef PGE.

W opinii prezesa, w związku z wdrażaniem planu elektromobilności, Polsce będzie potrzeba ok. 5 tys. tzw. szybkich stacji ładowania, a także kilkadziesiąt tysięcy stacji wolnych.

Baranowski dodał, że u podstaw decyzji o wejściu PGE w projekt budowy ładowarek leży m.in. chęć ograniczenia kosztów.

Jak mówił, ładowarka będzie mogła spełniać inne funkcje, np. być kompensatorem sieci.

Wiceprezes zakładów Cegielskiego Krzysztof Zwiefka zapewnił, że opracowane przez inżynierów z jego firmy rozwiązania są oparte na technologii węgliku krzemu.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px