Log In

PGE podtrzymuje, że projekt atomowy to jedna z opcji strategicznych

PGE podtrzymuje, że projekt atomowy jest jedną z opcji strategicznych rozwoju grupy – poinformował prezes PGE Henryk Baranowski. Dodał, że decyzje co do realizacji opcji będą podejmowane w 2020 roku.

 

„Program (atomowy – PAP) jest realizowany. To opcja strategiczna. Decyzje o realizacji opcji strategicznych będziemy podejmować w 2020 roku. Musimy mieć zakończone prace, które prowadzimy w tym momencie i większą jasność odnośnie regulacji unijnych, które są negocjowane, przygotowywane” – powiedział Baranowski podczas telekonferencji.

Prezes przypomniał, że strategia grupy z 2016 roku przewiduje wśród opcji strategicznych atom i rozwój offshore.

„Każdy z projektów jest rozwijany zgodnie z harmonogramem działań” – powiedział Baranowski.

„Tak jak mówiliśmy, jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju formy partnerstwa, ale musi ono mieć racjonalne biznesowo podstawy” – dodał.

Prezes pytany, kiedy najwcześniej mogłyby powstać w grupie farmy offshore, odpowiedział: „Na dzień dzisiejszy prowadzimy badania środowiskowe, badania dna morskiego, wiatru. To działania, które zajmą chwilę czasu. Mamy optymistyczny i ambitny plan, by osiągnąć status +ready to build+ dla naszych farm w 2021 roku”.

Ponadto, Baranowski poinformował, że pierwszy z dwóch planowanych bloków gazowych w ZEDO powstać ma w 2023 roku.

Podtrzymał, że pierwszy z budowanych bloków węglowych w Elektrowni Opole ma zostać oddany 31 maja przyszłego roku.

„W naszym przekonaniu ten termin będzie dotrzymany” – powiedział Baranowski.

PGE podała, że zaawansowanie prac przy budowie bloków w Opolu wynosi 91 proc. Dotychczas poniesione zostały nakłady w wysokości 8,4 mld zł.

W przypadku budowy bloku w Elektrowni Turów zaawansowanie prac w miejscu inwestycji wynosi ok. 56 proc. Budowa kosztowała dotąd 1,6 mld zł.

PAP
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px