Log In

Wyniki: zysk netto PGNiG poniżej konsensusu

Zysk netto grupy PGNiG, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w II kw. 2017 r. 499 mln zł wobec 115 mln zł straty netto przed rokiem, był jednak niższy od średniej prognoz analityków na poziomie 634,8 mln zł.

Zysk operacyjny wzrósł do 768 mln zł z 73 mln zł rok wcześniej. Konsensus zakładał EBIT w wysokości 864,9 mln zł.

EBITDA grupy wzrosła do 1,408 mld zł z 738 mln zł przed rokiem i była o 8 proc. niższa od oczekiwań rynkowych na poziomie 1,534 mld zł.

Przychody PGNiG wzrosły do 7,2 mld zł z 6,4 mld zł w II kw. 2016 r. i były zgodne z konsensusem na poziomie 7,3 mld zł.

Jak podała spółka w prezentacji, wzrost przychodów był możliwy dzięki wysokim wolumenom sprzedaży gazu. Jednocześnie rósł jednostkowy koszt pozyskania gazu.

Koszt sprzedanego gazu wyniósł 3,79 mld zł wobec 3,13 mld zł w analogicznym okresie 2016 r.

– W II kwartale odnotowaliśmy wyniki zgodne z założeniami nowej strategii GK PGNiG na lata 2017-2022, którą ogłosiliśmy w marcu. Utrzymujemy stabilne tempo rozwoju. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zanotowaliśmy wzrost przychodów ze sprzedaży we wszystkich segmentach – poinformował cytowany w komunikacie Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

– Podpisaliśmy kilka strategicznych kontraktów, kontynuujemy eksport gazu na Ukrainę, odebraliśmy pierwszą dostawę LNG z USA i jesteśmy coraz bliżej realizacji projektu Korytarza Norweskiego. Dzięki temu systematycznie wzmacniamy naszą pozycję na międzynarodowym rynku gazu – dodał.

W drugim kwartale PGNiG zwiększył przychody ze sprzedaży ropy naftowej i kondensatu o 5 mln zł rdr. Średnia kwartalna cena ropy wzrosła o 8 proc., ale wolumen sprzedaży spadł o 6 proc., do 315 tys. ton.

Spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży gazu rok do roku o 67 mln zł dzięki wzrostowi cen surowca. Wolumen sprzedaży pozostał stabilny.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px