Log In

Wizyta Prezydenta RP w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych

W historii gospodarczej wolnej Polski zapisało się wiele ważnych dat, ale 12 kwietnia 1991 r. odgrywa wśród nich rolę szczególną. W niespełna miesiąc po uchwaleniu przez Sejm Prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych reprezentujący Skarb Państwa Minister Przekształceń Własnościowych i Minister Finansów podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Polska potwierdziła tym samym, że jest konsekwentna w prowadzeniu transformacji gospodarczej i budowaniu wolnego rynku.

Screen shot 2016-04-12 at 1.38.57 PM

– Nasza Giełda jest czwartą giełdą w Europie, nasza Giełda jest absolutnym liderem w naszej części Europy. To wspaniale, to super, tak działajmy. Po to, żebyśmy my właśnie byli liderem gospodarki w tej części Europy i żebyśmy byli tym krajem, który jest wiodący. To jest bardzo poważne zadanie przed nami. Patrzmy na Giełdę, patrzmy na to jak ona się rozwija, wspierajmy Giełdę w miarę możliwości dobrymi regulacjami.
Trzeba pogratulować także kodeksu dobrych praktyk, który został przez Giełdę przyjęty, który mówi: o ładzie korporacyjnym, o dobrym zarządzaniu, o transparentności, o przejrzystości funkcjonowania spółek giełdowych, o rzetelnej informacji dla akcjonariuszy. Krótko mówiąc – o wszystkim tym, co jest pewnym probierzem uczciwości funkcjonowania rynku kapitałowego i powoduje, że zasady jego działania są klarowne. Giełda jest ogromnie ważna.
– powiedział Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda.

– Przeszłość Giełdy Papierów Wartościowych to budowanie spółki zaufania publicznego. Przyszłość, to kontynuacja jej rozwoju i dalsze budowanie zaufania do rynku kapitałowego w Polsce. To także czas aby GPW stała się przykładem spółki wspierającej polską gospodarkę. Spółki, która będzie cieszyła się zaufaniem i działała w sposób przejrzysty, która będzie wspomagała polskie przedsiębiorstwa – powiedziała Prezes Giełdy Papierów Wartościowych, Małgorzata Zaleska.

W 25. rocznicę podpisania aktu założycielskiego Giełdy Papierów Wartościowych w Sali Notowań GPW rozbrzmiał nowy dzwon, którego symbolicznego odsłonięcia dokonał Prezydent RP, Andrzej Duda.

Screen shot 2016-04-12 at 1.38.35 PM

– Mocowanie dzwonu symbolizuje miejsce, w którym znajduje się GPW. Jego forma przedstawia wykres notowań. Jak widać, mimo niewielkiego spadku, pnie się on ku górze – powiedziała Prezes Zarządu GPW, Małgorzata Zaleska.

Odlany z brązu dzwon giełdowy jest podarunkiem przedstawicieli najstarszej w Polsce odlewni dzwonów. Został wykonany w Pracowni Ludwisarskiej Janusza i Macieja Felczyńskich specjalnie na 25-lecie Giełdy Papierów Wartościowych.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px