Log In

PGE wspiera Biebrzański Park Narodowy

Fundacja PGE wspiera montaż paneli fotowoltaicznych na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzięki temu, ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla w parku.Projekt realizowany jest w ramach akcji PGE Lasy Pełne Energii.

Wsparcie Biebrzańskiego Parku Narodowego jest elementem długoterminowych działań Grupy PGE w zakresie ochrony środowiska. Projekty nisko- i zeroemisyjne są kluczowym kierunkiem Nowej Strategii Grupy PGE. Podpisana właśnie umowa z Biebrzańskim Parkiem Narodowym jest pierwszym projektem fotowoltaicznym, rozwijającym odnawialne źródła energii, realizowanym wspólnie przez PGE, PGE Energię Odnawialną oraz Fundację PGE na rzecz Parku Narodowego w ramach akcji Lasy Pełne Energii – podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

W ramach nowo podpisanej umowy, na dwóch kluczowych budynkach należących do Biebrzańskiego Parku Narodowego, tj. na  Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt usytuowanym w Osowcu-Twierdzy oraz na budynku Informacji Turystycznej w Grzędach, zostaną zainstalowane elektrownie fotowoltaiczne o mocy 20 i 10 kW. Dzięki inwestycji, uda się w znaczący sposób ograniczyć emisję CO2.

Biebrzański Park Narodowy jest największym z 23 parków narodowych Polski. Został utworzony 9 września 1993 roku. Chroni najbardziej rozległe oraz najlepiej zachowane torfowiska w Europie Środkowej. W 1995 roku park został wpisany na listę siedlisk Konwencji RAMSAR, tj. najcenniejszych mokradeł na świecie. Środowiska te, na równi z lasami, warunkują stabilność życia na Ziemi. Bagna magazynują i oczyszczają olbrzymie ilości wody, a także wpływają korzystnie na klimat lokalny, a przez zatrzymywanie węgla w torfie ograniczają ocieplanie się klimatu globalnego.  

Wsparcie PGE dla Biebrzańskiego Parku Narodowego zostało udzielone w ramach projektu Lasy Pełne Energii, który jest realizowany w Grupie PGE od 20 lat. Jest on odpowiedzią na rosnącą potrzebę ochrony środowiska naturalnego, w tym także klimatu. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz stanu wód gruntowych, a także poprawa kondycji drzew w polskich lasach. Dzięki projektowi Grupa PGE realizuje zadania edukacyjne w kwestii ekologii i ochrony środowiska, kształtuje właściwe postawy społeczne i ekologiczne wśród pracowników, ich rodzin, mieszkańców, a także sprzyja nawiązywaniu i pielęgnowaniu relacji Grupy PGE z lokalnymi społecznościami.

W 2020 roku w ramach projektu Lasy Pełne Energii Grupa PGE wsparła Biebrzański Park Narodowy przekazując środki na ratowanie stuletniego klonu, zagrożonego wycinką.

W ramach projektu, Grupa PGE wspiera także rewitalizację Krzywego Lasu – pomnika przyrody położonego w zachodniopomorskim Nadleśnictwie Gryfino. Przy wsparciu finansowym Fundacji PGE, zostanie stworzona atrakcja edukacyjna oraz turystyczna, bazująca na wyeksponowaniu najpiękniejszych fragmentów Krzywego Lasu.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px